Český zákazník bude již brzy pod pořádným drobnohledem. Úřady totiž začalo zajímat, co si kdo kupuje v zahraničí, jelikož se ukázalo, že se tam mohou dít určité nekalosti. A namísto toho, aby se soustředily na ty, kdo je provádí, se to pochopitelně opět vezme celé šmahem a kontrolovat se budou naprosto všichni.
Platby pod drobnohledem
Ono to vypadá celé poměrně nevinně, jelikož novela zákona s cílem převést evropskou směrnici do českého práva zdánlivě dopadá pouze na poskytovatele platebních služeb, jako jsou nejrůznější karetní společnosti, ale dnes už i další služby, jako například Revolut či PayPal.
Jde však o to, čeho se nová povinnost týká. Tyto společnosti teď totiž budou muset bedlivě sledovat transakce českých zákazníků směřujících do zahraničí. Cokoliv si tedy koupíte v cizině, ať už třeba v polském nebo americkém obchodě, bude zaznamenáno a následně předáno finanční správě.
Celé by to mělo přispět k větší kontrole nad toky daně z přidané hodnoty, kde stále dochází k největšímu množství finančních podvodů, jakkoliv už je to lepší než dříve. Evropská unie má však toto jako jeden ze svých cílů. Jak už jsme se přitom mnohokrát přesvědčili, této instituci vůbec nevadí, když obere o soukromí běžné občany, naopak se zdá, že je to vítaným vedlejším efektem mnoha jejích nařízení.
Několik negativních efektů
Jak to celé ale bude probíhat? Důležitá je informace, že poskytovatelé platebních služeb budou od příštího roku muset evidovat platby z jiných členských států na české účty a odchozí platby českých zákazníků na účty do ciziny. Konkrétní zákazník potom bude finanční správě nahlášen ve chvíli, kdy překročí limit 25 přeshraničních plateb za jedno čtvrtletí. Pokud tak za tři měsíce v některém zahraničním obchodě nakoupíte pětadvacetkrát, můžete si být jisti, že se na vás úřady podívají, zda je vše v pořádku.
Čtěte také: Češi jsou v háji. Finanční úřad jim začal kontrolovat Facebook a Instagram. Padají obrovské pokuty
Mohlo by se zdát, že lidé ztratí maximálně trochu toho soukromí, které je ostatně okusováno ze všech stran, reálně to ale bude mít ještě další negativní efekt. Poskytovatele platebních služeb totiž nová povinnost vyjde na obrovské sumy. Mluví se až o 100 milionech korun, což pochopitelně dopadne tak, že se to přenese na zákazníky. Rovněž stát s tím bude mít větší administrativu, což opět zaplatí daňový poplatník, byť nepřímo.
Foto: Shutterstock
Stačí přestat platit kartou a jednoduše vyměnit si koruny ve směnárně za zloté či eura a Fialův zločinecký režim z toho co v zahraničí koupíte se nedozví nic. Proč to dělat Fialovu zločineckému režimu jednoduché?
Jediný zločinecký režim je zlodějské ANO