
Pro mnohé důchodce je začátkem každého roku velkým překvapením, o kolik se jim vlastně navýší penze oproti roku předchozímu. Dlouhou dobu platilo, že to bývalo překvapení vysoce pozitivní, protože sumy rostly rychle.
Jaká je dnes situace
V posledních dvou letech je to ale velké zklamání, protože se dvakrát po sobě přidalo o 360 Kč, respektive 356 korun. “To absolutně nechápu. Vždyť předtím nám přidávali ročně i více než tisícovku a teď jsme za dva roky dostali navýšení mrzkých 7 stovek. A to se za ty dva roky sakra zdražovalo,” míní 70letá paní Milada z Berouna.
Lidé ovšem příliš netuší, na základě čeho se valorizace důchodů vlastně počítá a co by tedy měli očekávat. Pravdou je to, že v minulém desetiletí se to hodně zkreslilo proto, že se nad rámec řádné valorizace získané výpočtem vždy ještě něco přihodilo.
Reálně je ale nárůst vypočítán velmi exaktně, a to podle toho, o kolik se v předchozím roce navýšila inflace a jakým způsobem rostly reálné mzdy. Obě veličiny byly v posledních dvou letech poměrně pod kontrolou, a tak nebylo důvod přidávat větší množství peněz.

Není to tak špatné
Rok 2026 by přitom mohl být již třetím rokem v řadě, kdy se důchody navýší jen velmi málo. A to dokonce méně než doposud. Inflace totiž nadále klesá a mzdy příliš nerostou. Není tedy důvod přidávat důchodcům více.
To je dáno i tím, že důchodový systém už tak nezvládá a je nutná jeho reforma. Mluví se o tom, že současná generace důchodců na tom bude nejlépe v historii. Do budoucna by se totiž měly reálné penze spíše snižovat.
Každý, kdo tedy bude žehrat nad nízkým přírůstkem, by měl mít na paměti, že jeho důchod už tak velmi hezky narostl a je dlouhodobě na nadprůměrné úrovni. Je také třeba myslet na příští generace, aby na ně vůbec něco zbylo, což není zase tak jisté.
Foto: Shutterstock
Nezajímají mě budoucí generace jako vy nezajímate nás co teď žijem chuj s vami