
Je nepopiratelné, že prostor pro hotovost se v poslední době citelně zmenšuje. Platí to hlavně o zemích Evropské unie. Zde už jsou osobní finance jednotlivých věcí stejně v podstatě věcí veřejnou, jelikož na váš účet může nahlížet kdekdo.
Hotovost má namále
Z tohoto hlediska však hotovost stále představuje problém. Pokud by se vám podařilo dostat větší obnos takzvaně do “cashe”, nikdo už by na něj neviděl. Jaké to může mít v praxi důsledky, ukazuje ostatně i chystaná reforma sociálních dávek, kdy Úřad práce bude zkoumat vaše zůstatky na bankovních účtech. Jenže pokud byste měli úspory v hotovosti, nemohl by to nijak zkontrolovat.
Ne nadarmo se proto říká, že finanční hotovost představuje do značné míry svobodu. A pakliže bude zrušena, bude to znamenat omezení osobních svobod, a to poměrně dramatického rázu. V řadě zemí už to přitom jede v plném proudu.
Ve Skandinávii se otevřeně mluví o tom, že se hotovost zcela zruší a všechny platby se budou odehrávat elektronicky. Ostatně, v tomto duchu jde i snažení Evropské centrální banky, která chystá vlastní digitální měnu. Ta bude skýtat na první pohled různé výhody, ovšem především bude o absolutní kontrole nad transakcemi.
Opravdovou nepříjemnost potom 1. dubna 2025 spustili ve Španělsku. Kdo si tam bude chtít v hotovosti, například z bankomatu, vybrat nějaký trochu větší obnos, musí to hlásit úřadům. Pokud si tak na pobočku přijdete pro hotovost nad 100 000 euro, tedy přibližně 2,5 milionu korun, musíte to daňovému úřadu nahlásit 72 hodin dopředu.

Týká se to velkého množství lidí
Jenže pozor. Omezení se týká i částek nad 3000 euro, což už je pouhých 75 tisíc korun. Pakliže byste si takový obnos chtěli vybrat z bankomatu, nemůžete tak učinit jen tak. Musíte to daňovému úřadu nahlásit 24 hodin dopředu.
Pakliže to nesplníte, peníze buď nedostanete nebo budete zpětně sankcionovaní. Španělské úřady potom uvedly, že jeho pozornost mohou vzbudit i výběry kolem 1000 euro, což je nějakých 25 tisíc korun.
Čtěte také: Velká česká banka zkrachovala. Lidé, co si nevybrali peníze, už je nedostanou
Někomu se mohou limity zdát stále nastaveny poměrně vysoko, a to tak, že se ho to v podstatě netýká. Jakmile už jsou ale jednou zavedeny, znamená to, že mohou být také postupně snižovány.
Foto: Shutterstock, zdroje: Euroweekly, Edatv