
V České republice už naplno propukla mánie kolem investičních bytů. Opět je to téma, které se probírá mezi přáteli, v rodinách nebo každé druhé hospodě. Není divu, Češi měli vždycky vztah k takzvané cihle, a když se navíc takovýmto způsobem zhodnocuje, láká to stále větší počet z nich.
Rozhodně to není jednosměrné
Jenže přesně takhle se nafukují bubliny. Na sociálních sítích se svými příběhy chlubí investoři, kteří skoupili kolem 200 bytů ve všech možných lokalitách a jejichž majetek tak dosahuje hypotetických stovek milionů korun. A staví to tak, že vlastně nic jednoduššího udělat nelze a může se do toho pustit každý. Jen je samozřejmě dobré si zaplatit nějaký ten kurz v desítkách až stovkách tisíc korun. Dozví se na něm, že důležité je se do toho hlavně pustit a že ceny nemovitostí budou dlouhodobě vždycky růst.
Pravdou je, že na investici do bytů či jiných nemovitých věcí není vlastně nic špatného. Pokud se do něj ale pouští člověk, který je s tématem obeznámen v celé jeho komplexnosti, která je překvapivě značná. Je také potřeba si uvědomit, že investiční narativ je hodně spojován s tím, že si lidé na byty berou hypotéky, kdy se zadluží obvykle v poměru jedna ku čtyřem, tedy vezmou si 80% hypotéku.
Banky vše ochotně financují a objevují se navíc příklady, kdy se již doopravdy utrhly ze řetězu, jelikož dávají nemalé úvěry nikoliv fyzickým osobám, ale společnostem s ručením omezeným, aby tyto nakupovaly desítky až stovky bytů. Tady už přitom není žádný limit daný bonitou a dalšími regulacemi.

Podívejte se, co se děje jinde
Vše směřuje ke kolosálnímu propadu, protože rozhodně neplatí, že nemovitosti musí vždy jen růst na ceně. Stačí se podívat, co se stalo v Japonsku, kde se ceny bytů propadly před 30 lety a na původní úroveň se dostaly až nedávno. Jenže v již notně znehodnocených penězích.
Mnohem dynamičtější je i trh s nemovitostmi ve Spojených státech amerických, kde se v rámci finanční krize ceny propadly i o více než 50 %. Pak zase vzrostly, jenže teď se zdá, že v řadě lokalit budou opět výrazným způsobem klesat.
Čtěte také: Tak to je novinka. Kdo si vybere peníze z bankomatu, musí to ohlásit na úřadě. Jinak drsná pokuta
Je tedy velmi nebezpečné tvrdit, že ceny bytů budou jen růst. Jisté je spíše to, že tomu tak nebude. Vlastně by stačilo, aby Česká národní banka vedla restriktivnější měnovou politiku a aby peníze jako nesly vyšší úrok a tolik se neznehodnocovaly. Potom by padl jeden z důležitých argumentů pro nákup nemovitostí.
Foto: Shutterstock