
V České republice je podle všeho další vlna podvodů, tentokrát vysoce sofistikovaných, které mají za cíl získat od vás přístupové údaje do internetového bankovnictví, ze kterého potom vysají veškeré finanční prostředky, které tam máte.
Zase je to tady
V tomto případě varoval jeden z největších bankovních domů v Česku, a sice Unicredit Bank, že se organizované skupiny v rámci lákání těchto údajů vydávají za ní. Nejde přitom o nic tak nového. Již v minulosti se objevily případy, kdy chodily SMS nebo dokonce telefonáty, které se tvářily, jakoby šly z čísel České spořitelny nebo Air Bank.
Jde však jen o pokročilou formu mystifikace, která je v dnešní době plné informačních technologií a umělé inteligence jednoduše možná. Šibalové zkouší zkrátka úplně vše, aby z vás peníze dostali. A jsou obvykle o krok napřed.
“Dejte si prosím pozor na podvodné maily a SMS, které se z Vás naším jménem snaží vymámit citlivé údaje. Nejčastěji pod záminkou, že Vám vypršela platnost osobních údajů, případně certifikátů k internetovému nebo mobilnímu bankovnictví,” varovala Unicredit Bank v emailu zaslaném klientům.

Důležité rady
Banka také sestavila seznam bodů, kterými je dobré se všeobecně řídit. V první řadě zadávejte heslo a PIN do mobilního či internetového bankovnictví pouze v aplikaci. Nikde jinde vás k tomu banka vyzývat nebude.
Pakliže vám přijde nějaký email, který se tváří jako by byl od banky, a vyzývá vás k nějaké akci, je lepší spíše nereagovat, případně banku kontaktovat. Je dobré si také přesně zkontrolovat adresu odesílatele. Samotné jméno odesílatele se dá totiž jednoduše nafingovat, ovšem adresu uvedenou mezi špičatými závorkami nikoliv.
Čtěte také: Krach velké banky otřásl Českem. Tohle nikdo nečekal, peníze jsou už v tahu
Pokud vám přijde nějaký email či SMS s odkazem, který se tváří jako by byl od banky, rozhodně na něj neklikejte. Můžete si totiž do počítače nebo telefonu nainstalovat škodlivý software.
Foto: Shutterstock