
V dnešní době není vůbec složité přijít kompletně na buben. Bohužel se to paradoxně týká lidí, kteří zase tolik peněz nemají a v žádném případě neinvestují rizikovým způsobem. Ba právě naopak, peníze mají konzervativně uloženy na nějakém spořicím účtu.
Přijdete o všechno
Banky pochopitelně zajišťují maximální bezpečnost takovýchto prostředků, ovšem nenechte se klamat. I tak o ně můžete přijít, a to navzdory tomu, že je máte pojištěny do výše 2,5 milionu korun. Toto pojištění se však vztahuje jen na případy, kdy by pochybila, případně zkrachovala sama banka.
Nejrůznější organizované skupiny jdou proto schůdnější cestou a cílí na jednotlivé klienty, kteří nezřídka udělají osudovou chybu. “Vlastně je to neuvěřitelné a dodnes to nechápu. Kvůli chvilce nepozornosti jsem přišla o 800 tisíc korun, všechny mé úspory,” říká paní Daniela z Prahy.
“Volal mi bankéř, že jsem si požádala o úvěr. Jenže já o nic nežádala. Na to mi odpověděl, že jsem se pravděpodobně stala obětí podvodu a musím peníze převézt na bezpečný účet, že to se mnou zařídí,” vypráví paní Daniela svůj příběh. “Jak se však ukázalo, podstrčil mi falešné dokumenty a weby pro přihlášení. O všechno jsem přišla.“

Zkouší to různými cestami
Nejde přitom o jediný způsob, jak se šibalové snaží z lidí vylákat přístupové údaje k jejich účtům. Aktuálně se rozšiřuje oslovování prostřednictvím SMS s tím, že mají dotyční nějakou nezaplacenou pokutu a že je třeba ji okamžitě uhradit.
Čtěte také: Lidé investovali u známé společnosti XTB. Teď přišli o všechny peníze. Nikdo neví, co se stalo
Většinu lidí to vyleká a snaží se situaci skutečně vyřešit. Kliknou na přiložený odkaz, který vypadá jako portál státní správy, a už tam zadávají citlivé informace týkající se jejich bankovního účtu. Teprve posléze zjistí, že nejenže žádnou pokutu hradit nemuseli, ale že takto odevzdali údaje podvodníkům.
Foto: Shutterstock