
Je to vlastně až paradoxní situace. Poté, co se České televizi podařilo prosadit navýšení koncesionářských poplatků a navíc ještě dramatickou změnu pravidel placení pro podnikatele, ale i jednotlivce, budeme pravděpodobně sledovat kolaps této veřejnoprávní televize.
Bude to celé jinak
Dnes už každý vidí, že se to s tlakem na poplatky přehnalo. Namísto toho, aby Česká televize začala výrazným způsobem šetřit v dobách, kdy se každý musí uskromnit, sebrala lidem ještě více peněz. A to přitom hospodaří s obřím rozpočtem, který po navýšení bude činit 9 miliard korun.
Jak uvedli odborníci, dnes je tvorba vizuálních děl mnohem jednodušší a levnější. Televize se tomu zkrátka měla přizpůsobit. Mohla by fungovat s rozpočtem jedné až dvou miliard, na které by si třeba vydělala i reklamou, aniž by musela zatěžovat poplatníky.
Každopádně, Česká televize ze sebe před volbami udělala terč a jednotlivé strany se předhánějí v tom, jak moc ji chtějí osekat nebo zlikvidovat. Jsou to přitom strany, které pravděpodobně zvítězí. Například Andrej Babiš již informoval o tom, že z ČT udělá státní televizi a zruší koncesionářské poplatky. Uvedl to jako jasnou věc, přes kterou nejede vlak.

Je to přežitek
“Zpoplatnit některé programy nebo klidně nechat zadarmo jen zpravodajství a vše ostatní dát za paywall. Když ČT nevyrobí třetinu obvyklých pořadů, svět se kvůli tomu určitě nezboří,” uvedl svůj recept pro transformovanou ČT.
Čtěte také: Důchodci vyzráli na Českou televizi. Od 1. května 2025 neplatí poplatky
Jak to tak vypadá, Česká televize má své nejlepší dny za sebou. Dnes už je hlavně kritizovaná za svou nevyváženost a především zbytečnost. Každý si totiž může najít program svého gusta, ať už v televizi nebo na internetu. Platit za ČT je naprostý přežitek a nesmyslnost.
Foto: Shutterstock