
Na mnoha frontách se ukazuje, jak moc potřebujeme zachovat hotovostní platby, o jejichž zrušení se již nějakou dobu mluví. Právě ony totiž zajišťují svobodu v platebním styku. Tu vám bezhotovostní platby neposkytnou, jelikož jsou kontrolovatelné.
Je to hodně ošklivé
V zásadě je to dobrá věc, zejména pokud jde o výběr daní a možné úniky. Někteří nepoctiví podnikatelé nepřijímají platební karty právě proto, že se chtějí vyhnout placení daní. To ovšem není ta správná motivace.
Ovšem něco jiného je to, když státu dojdou peníze a on začne uvalovat zcela nesmyslné daně, a to právě jen na transakce, které může kontrolovat. Stalo se to teď v Maďarsku nebo na Slovensku, kde zavedli právě transakční daň z jakékoliv platby, jež jde mezi bankami, ale také pomocí karty.
“Stále nemohu uvěřit tomu, že někdo zavedl takovou nesmyslnou věc. Považuji to za naprostý úpadek státu a zoufalost,” říká podnikatel v pohostinství pan Štefan, který provozuje restauraci v Bratislavě. “Z jakéhokoliv pohybu peněz, který stát vidí, musíte platit daň. Vracíme se tu masivně do minulosti, a to k hotovosti.“
Skutečně dochází k tomu, že se lidé uchylují k tomu, že mezi sebou věci řeší hotovostní formou. To s sebou ale nese i ztrátu pohodlí, a to i pro zákazníky. Ti mají volbu mezi tím, že si nakoupí dráže pomocí platební karty, nebo použijí hotovost.

Může to být také u nás
Podnikatelé totiž z plateb kartou, které u nich zákazníci provedou, musí také odvést daň. Ta je navíc nastavena tak, že cena jedné transakce vyšplhá až na 2 eura. Jde o jednorázový poplatek za použití dané karty v daném podniku. Pokud se však dotyčný už ten rok nevrátí, byl poplatek takto vysoký.
V obchodech a restauracích se tak objevují cedulky o tom, že platba kartou je zpoplatněna několika eury. Někteří podnikatelé chtějí třeba rovnou 10 euro, aby zákazníky od platby kartou spíše odradili.
Čtěte také: U bankomatu v Česku přišla o 300 tisíc korun. Prostě je sežral a pak se vypnul
Je přitom docela možné, že tento princip brzy dojde i do České republiky, jelikož se šíří v okolních zemích, které si ho pochvalují. Dá se takto vybrat skutečně hodně peněz, ale je jasné, na úkor koho se to dělá.
Foto: Shutterstock