
Čas neúprosně běží kupředu a už jsme za polovinou letošního roku. A to jsou právě ty chvíle, kdy se začíná rozhodovat o financích pro ten následující. Jde pochopitelně především o celkový státní rozpočet, u kterého se ukazuje, že opět skončí masivním deficitem.
Situace se začíná krystalizovat
Jenže to není zdaleka všechno, co se řeší. Pro obyčejné lidi jsou důležité především faktory, které ovlivní jejich peněženku. A málokteré rozhodnutí státu je v tomto ohledu tak důležité, jako je nastavení důchodů pro další ročník.
Zatímco v minulých dvou letech to dopadlo opravdu špatně a důchodci obdrželi jen naprostou almužnu, v roce 2026 to bude nejspíše o poznání lepší. “Nebude to žádné zásadní navýšení důchodů, ale rozhodně takové, které už bude mít nějaký význam,” říká ekonom Radek Bubka. “Ukazuje se, že to bude někde kolem 600 korun za měsíc.“
To samozřejmě není tolik, jako když se přidávalo více než tisíc korun, jenže zároveň to není vůbec zanedbatelné. “Je otázkou, zda by se mělo přidávat tolik, protože stát opravdu nemá peníze a důchodový účet je v hlubokém minusu,” vysvětluje ekonom.

Nemuselo by to růst
V tomto případě jde ale o to, že ekonomika České republiky se opět svým způsobem rozjela, byť to není žádný velký výkon. Jenže se opět poněkud navýšila inflace a navíc zrychlil růst reálných mezd. Právě to jsou přitom veličiny, ze kterých se valorizace důchodů počítá.
Čtěte také: Důchod náhle vyletí o 5000 Kč. Důchodci jsou nadšení, na tohle čekali
“Rozhodně to ale není tak, že by si důchodci koupili větší množství produktů nebo služeb. Spíše se jim takto dorovná cenová úroveň, která opět stoupá,” říká ekonom Bubka. Z tohoto hlediska by si důchodci vlastně měli přát to, aby důchody nerostly, protože to znamená, že se nijak zvlášť nezdražuje. To je však veřejnosti téměř nemožné vysvětlit.
Foto: Shutterstock