
Bohužel se ukazuje, že lidé v České republice jsou mimořádně naivní. Také proto se na ně zaměřily mezinárodní podvodnické skupiny, jež jim velmi profesionálním způsobem zkouší vysát veškeré finanční prostředky z jejich bankovních účtů.
Je to velmi časté
Jedna banka za druhou varují své klienty, že není radno situaci podceňovat. Možná si sice říkáte, že vás se to týkat nebude, ale je třeba si uvědomit, že rozhodují skutečně vteřiny či minuty, v rámci kterých může váš úsudek selhat, a následkem toho přijdete o celé rodinné jmění.
Banky mají přitom jen omezené způsoby, jak podvodům čelit. Ty totiž nemíří na jejich systémy, jež jsou velmi dobře zabezpečené, nýbrž na samotné klienty. Ukazuje se totiž, že lidé mají tendenci často naletětet.
“Pamatujte, že před podvodným hovorem a manipulací se můžete ochránit jen Vy sami,” uvádí ve svém varování Raiffeisenbank. To rozeslala svým klientům s podrobným popisem toho, co se může stát a jaká je dnes nejčastější forma podvodných triků.

Na tato slova si dejte pozor
“Někdo si na vás vzal úvěr a použil vaši občanku,” zazní z telefonu, kde se vám představí buď domnělý bankéř vaší banky nebo dokonce policejní komisař. “Svému bankéři nevolejte, vypadá to, že právě od něj došlo k úniku Vašich citlivých údajů,” dodá ještě profesionálně znějící hlas.
Následně navrhne, abyste své peníze z kompromitovaného účtu poslali na účet, který má být chráněný. Pokud se na to ale chytnete, vězte, že peníze pošlete na účet organizované skupině, která vás o ně připraví.
Čtěte také: Důchodci v Česku jsou v úzkých. Banky jim začaly rušit účty, už je tam nechtějí
A jelikož jste to udělali sami, nemůže vám následně nikdo pomoct. Peníze jsou prostě pryč a zpět je nikdo nezíská. Pakliže takové fráze uslyšíte, je třeba hovor hned ukončit a případně kontaktovat vaši banku, že to na vás někdo takovýmto způsobem zkoušel. Ta vám samozřejmě potvrdí, že se nic neděje a můžete být v naprostém klidu.
Foto: Shutterstock