
Možná už jste si také všimli toho, že hotovost není v současné době zrovna vítanou záležitostí. Většina transakcí už se řeší bezhotovostně, a to třeba v rámci výplat mezd nebo plateb v obchodech. Ve skutečnosti je to tak, že lidé vyžadují právě možnost platit bez použití hotových peněz, jelikož je to jednoduše pohodlnější.
Může se to týkat i vás
Jenže jedna věc je mít určitou preferenci a druhá potom omezování hotovosti jako takové. Už jen možnost s ní platit je totiž velmi důležitá pro jakousi svobodu při nakládání penězi. Jak se ale ukazuje, právě tu velmi rychle ztrácíme.
“Nedávno jsem si chtěl vybrat pár desítek tisíc korun na přepážce a oni se mě normálně ptali, na co potřebuji tolik peněz a jak s nimi budu nakládat,” říká pan Luboš z Prahy. “Dost mě to zaskočilo a musím říct, že velmi nepříjemně.“
Některé banky již oficiálně přiznávají, že při výběru většího hotovostního obnosu mohou mít klienti problémy. “Hotovostní transakce mohou být v některých obchodních místech omezeny či vyloučeny. Banka je před provedením vkladů hotovosti a směnárenských služeb oprávněna vyžadovat informace anebo dokumenty k ověření původu peněžních prostředků,” uvádí ve svých podmínkách například Komerční banka.

Banky to dělají pravidelně
Banky obecně o těchto pravidlech nechtějí příliš hovořit a nesdělují klientům dopředu, v jakých případech od nich budou chtít znát podrobnosti jejich transakcí. Něco podobného se samozřejmě děje i v případě provádění plateb bezhotovostních, přičemž tam má banka ještě větší páky, jak může zasáhnout. V některých případech dokonce transakce blokuje.
Čtěte také: Zkrachovala velká česká banka. Lidé už se ke svým penězům nedostanou
Obecně jsou velmi problematické výběry nad 300 tisíc korun. Ovšem Evropská unie chce hotovostní transakce omezovat ještě mnohem výrazněji. A nutno říct, že banky nejednají tak zcela ze své vůle, ale že plní pouze pokyny, které jsou jim dány regulátorem v podobě České národní banky.
Foto: Shutterstock