Cena plynu už ho vůbec netrápí. Čech přišel na to, jak ušetřit za topení 60 tisíc za sezónu. Má krásně teplo a není cítit

Není asi nikdo, kdo by nepocítil vysoké ceny energií. Tento problém dolehl již úplně na všechny a mnozí se ho snaží nějakým způsobem řešit, protože jediné státní opatření v podobě zastropování cen jim přijde nedostatečné. Zejména ti, kdo mají velkou spotřebu plynu, a že takových domácností je v Česku velké množství, budou platit nemalé částky i potom.

Zálohy ho nemile překvapily

Podobně je na tom pan Karel M. z Mnichova Hradiště, který bydlí v rodinném domě, jenž zrekonstruoval před dvaceti lety. Tehdy se na zateplení a nejrůznější úsporné metody příliš nehledělo. Potíž je také v tom, že jeho dům se rozprostírá před 200 metrů čtverečních.

Nad tím, zda by nemohl být jeho dům či bydlení úspornější, se muž nikdy příliš nezamýšlel. Dlouhé roky platil svých 40 tisíc ročně za plyn, což je sice značný výdaj, ale když se to rozpočte do jednotlivých měsíců, zase tak hrozné to není a zvládnout se to dá. Připadalo mu, že stavební úpravy jsou drahé a nezaplatily se mu.

Na tento svůj postoj však pan Karel letos dojel. “Přišel mi rozpis nových záloh a ukázalo se, že mám platit 160 tisíc ročně, tedy přes 13 tisíc měsíčně. To už ve mně hrklo,” líčí svou situaci. Okamžitě začal řešit, jak ušetřit. Od investic, jako je tepelné čerpadlo, ho však rychle odradila vysoká pořizovací cena. “Tolik jednoduše nemám a zadlužovat se nechci. Napadlo mě tedy, že budu regulovat teplotu v jednotlivých pokojích na základě toho, jak jsou využívané.

Na pomoc si přizval kamaráda technika, který však jeho nápad rychle shodil ze stolu. Řešení vytápění v domě je zastaralé a centrálně regulované. Nelze tedy vytápět jednotlivé místnosti dle potřeby.

Foto: Shutterstock

Ušetří opravdu dost

Nezbylo, než se dále pohroužit do hlubin internetu, kde nakonec pan Karel vyčetl řešení, které by mu mohlo přinést kýženou úsporu. “Hodně jsou skloňované přímotopy, a když jsem si o tom přečetl více, zjistil jsem, že přesně to potřebuji,” říká padesátník.

Je to sice určitá investice, ale zase ne tak velká. Přímotopy navíc může rozmístit přesně tam, kde je potřebuje a díky moderním nastavením je může ovládat i na dálku. Vytopí si tak místnosti přesně kdy a jak potřebuje.

Opravdu pečlivě jsem si to spočítal. Investice do přímotopů se mi zaplatí už první rok. Ušetřím totiž přinejmenším 60 tisíc měsíčně,” líčí nadšeně. Navíc ho těší, že má výborný přehled o spotřebě.

Pravdou je, že elektřina je ještě o fous dražší než plyn a obecně není k vytápění tak vhodná. Pakliže ale máte velký dům a potřebujete vytápět jen jeho určité části, jde o řešení, které může ušetřit nemalé peníze a navíc je velmi ekologické. Oproti například snaze mnohých topit uhlím či dřevem.

Foto: Shutterstock, zdroj: autorský článek, Karel M.

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

10 názorů k článku “Cena plynu už ho vůbec netrápí. Čech přišel na to, jak ušetřit za topení 60 tisíc za sezónu. Má krásně teplo a není cítit

  1. To se mně nějak nezdá. Jsem před pár lety taky zkoušel rozmístit po pokojích přímotopy ve svém nezatepleném domě a abych udržel teplotu v jednotlivých místnostech na přijatelné urovni, tak topily v kuse a vestavěný termostat je vypnul jen občas a jen na chvíli.Čím bylo venku chladněji, tím to bylo horší. Ve velkých mrazech už nestíhaly vůbec a to měly celem 14 kw, takže když topily všechny, tak se elektroměr točil jako větrník při vichřici. Ty přímotopy můžou v pohodě a levně vytopit jen sakra dobře zateplený barák. V nezatepleném baráku je to podle mně nejhorší a nejdražší způsob topení. Na nezateplený barák je ideální a nejlevnější topení krbem nebo krbovými kamny na dřevo s teplovodním výměníkem, nejlépe doplněné ještě rozvodem teplého vzduchu přes vzduchový výměník nasazený na vývod do komína. I když vám v krbu oheň vyhasne, tak v něm cirkulující voda a nějakou dobu ještě pořád drží v místnostech teplo, ale když vypne přímotop, je v místnosti zima okamžitě.

    1. Kolik si vyděláte na vedlejšák jako topič kotelník …asi dost že si pak za to můžete zaplatit i tu drahou elektriku … takže když topit dřevem a uhlím tak ušetříte ale celej den pracujete jako topič…a nebo zaplatit drahej automat.na pelety a ty jsou taky dražší…30 let jsem topil elektr. ….paráda ….3 tydny topím dřevem a brigetama a začínám toho mít plný zuby ..3 zimy bych kvůli nemoci ani neměl sílu ….jedině odletět někam na jih ,..z mýho důchodu víc nejde…buď budu mít sílu nebo nebudu mít na topení a zmrznu…při nejhorším budu topit jen v jedný místnosti a všude zima jak před 50 ti lety. …to jsme to na stáří dopracovali….

  2. Totální nesmysl…..elektrické přímotopy jsou nejnákladnější způsob vytápění vůbec.

  3. Nechápu, proč nahradil plynový kotel přímotopy.
    Když jsem před 5 lety dával do koupeného domku po instalaci plynu turbokotel, na radiátory jsem dal programovatelné digitální termohlavice a v každé místnosti si můžu podle času nastavit teplotu. Zkombinoval jsem to s přenosným digitálním bezdrátovým termostatem, programovatelným podobným způsobem podle nastavených dní a časů. Když to na něj přepnu, v místnosti, kde jsem, je jím teplota místnosti ovládaná a v jiných místnostech regulují teplotu hlavice dle jejich nastavení.
    Rozhodně mi to přijde levnější a jednodušší.

  4. Před 2 lety jsem platil v RD za elektřinu a plyn 3500,-, loni jsem platil za elektřinu a plyn 3500,-, letos platím za elektřinu a plyn 3500,-, příští roku budu platit za elektřinu a plyn necelých 3500,-… Fixovanou cenu nemám, dodavatel mi zkrachoval loni na podzim. Jak je to možné? Je to vcelku prosté, loni jsem přestal topit plynem a začal topit dřevem. Že je dřevo drahé? To netuším, já za něj nic neplatím. Prostě si vezmu pilu a auto, zajedu do lesa a tam si nařežu dřeva kolik chci a zadarmo. Že je to nelegální? Ano, to je možné, ale to mě vcelku netrápí. Beru si dřevo ze státního, neboť tento stát a jeho chybná politika může za to, že jsou zde takovéto absurdní ceny energií, tudíž si jen beru zpět to, o co mě tento stát okradl a okrádá. A co se ekologie týče, tak ta je mi u pr… Když na to přijde, klidně budu topit petkama s pilinama a s vyjetým motorovým olejem 😀

    1. Jenže na to musíte mít sílu a bejt zdravej …já 3 zimy neunesl ani uhlák nebo kýbl s tvrdým dřevem…a i naštipaný dřevo musím štipat na menší a třísky . Ještě že jsem měl do října zafix.elektriku jinak bych asi přišel o vše co jsem si našetřil na důchod ….

  5. To mi přijde dosti nesmyslné, protože přímotopy mají omezený dosah a nevytopí celý dům!!!!!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *