
Skutečně znepokojivé zprávy přicházejí z jednoho z nejvyspělejších trhů s nemovitostmi na světě, a sice ze Spojených států amerických. Tam totiž hrozí, že opět splaskne nemovitostní bublina, která se tam budovala zejména v posledních pěti letech.
Začíná jít do tuhého
Otřesy tohoto stavu by byly pravděpodobně cítit i v České republice, jelikož by se ukázalo, že ceny bytů a rodinných domů nemusí jen stoupat. Ostatně, v USA už to dobře vědí, protože takových propadů zažili celou řadu. Naposledy v roce 2009, kdy se ceny v některých oblastech zhroutily třeba i o 50 %.
Stalo se to například na Floridě, kde však od té doby ceny domů opět významně vyrostly. A opět začaly zaznívat hlasy o tom, že žádná krize již nepřijde a že bude jen dráže. Dokonce se to dostalo i do českých podcastů, kdy přesně na vrcholu například Vojta Žižka radil k nákupu nemovitosti na Floridě. To byl vrchol. Od toho momentu však ceny začaly klesat.
Dnes musí někteří majitelé prodávat své nemovitosti třeba o 10 % levněji, než je koupili před rokem nebo dvěma, jak upozornil finanční analytik Nick Gerli. Právě v tomto státě nejpravděpodobněji hrozí další kolaps cen, čemuž napovídá skutečnost, že v inzerci je historicky snad nejvíce nemovitostí. Lidé se snaží prodávat, ale za požadované ceny, přestože už jsou určitým způsobem snížené, to nejde.

Situace není vůbec dobrá
Dalším příkladem je San Francisco. “Máme tu více než 7000 nabídek v oblasti Bay Area což je o 50 % více než je dlouhodobý průměr,” uvedl Nick Gerli na svém profilu. “To je největší zásoba volných nemovitostí za celou dekádu. Je tu potenciál značného propadu ceny v severní Kalifornii v druhé polovině roku 2025.“
Je třeba dodat, že ceny v San Franciscu už jsou o více než 8 % nižší než na jejich vrcholu v roce 2022. Situace tedy není vůbec dobrá a je velkou otázkou, co se stane.
Pro ty, kdo nakupují nemovitosti v České republice, by mělo jít o důležité varování. Ceny jsou tu totiž dlouhodobě silně přestřelené a k větší korekci dosud nedošlo. Ba právě naopak, opět jsme nastoupili na rostoucí trajektorii.
Čtěte také: To je průšvih. Lidem kradou celé domy a byty. Podvodníci na to vyzráli, nemovitost vám seberou za pár dní
Zkušenost z vyspělých trhů, kterým již jsme, přitom říká, že propad jednoho dne přijde. A vůbec nemusí být malý. Nemovitosti se nesou ve jménu dlouhých trendů, takže když velmi dlouho stoupají, mohou klidně podobnou dobu i klesat.
Foto: Shutterstock