
Lidé mají pocit, že když si své finanční úspory uloží na bankovní účet, je to pouze jejich věc a nikdo se o nich nedozví. Pravdou je, že nějakou dobu to takovýmto způsobem platilo a pro jednotlivce šlo jednoznačně o výhodu.
Co se to děje?
Dnes už tomu tak ale není a vaše peníze se stávají stále veřejnější záležitostí. Ne snad, že by každý mohl nahlížet do vašeho účtu, ovšem okruh oprávněných se rozhodně rozšiřuje. Poměrně častá jsou soudní rozhodnutí o nabourání bankovního tajemství.
Přesto však bylo dosud tabu, aby se na váš účet mohly podívat třeba různí úředníci, kteří by na tom mohli mít nějaký zájem. Jenže to se teď mění v rámci reformy sociálního systému v České republice, která je nebývale rozsáhlá.
U lidí žádajících o nějakou dávku či příspěvek se totiž bude nově zkoumat to, jaký je jejich skutečný majetek. Úřad práce proto prověří například Katastr nemovitých věcí, zda dotyčný nemá třeba nějakou nemovitost, kterou by mohl zpeněžit. Ovšem podívá se také na bankovní účet, kde ověří, zda tu není k dispozici hotovost, kterou by měl utratit před žádostí o příspěvek.

Mohou z toho být velké potíže
“Přijde mi to jako velký zásah do soukromí. Přeci když si žádám o dávku, tak není normální, aby mě takto lustrovali. Navíc, co když si spořím na důchod. To to mám teď utratit, protože je bydlení moc drahé?” ptá se pan Martin z Prahy, který pobírá v rámci příspěvku na bydlení 7000 Kč.
Právě o tyto peníze by mohl záhy přijít, jelikož má na účtu kolem milionu korun úspor. “Vymýšlím, jak to udělat. Nejspíše si peníze co nejrychleji vyberu a budu je mít doma v hotovosti. Není to sice tak komfortní, ovšem na hotovost nikdo nepřijde,” vysvětluje Martin.
Podobně podle všeho bude postupovat řada dalších lidí. Ovšem jde samozřejmě o obcházení zákona, jelikož součástí žádosti o příspěvek je i prohlášení, že nemáte majetek v určité výši. Například úspory nad 200 tisíc korun. Dále je potom poměrně rizikové úspory držet v hotových penězích.
Foto: Shutterstock