Češi nedodržují opatření, do Vánoc uvolnění zřejmě nestihneme. Blížíme se milionu nakažených, říká ministr Blatný

Optimismus nad prvním poklesem denního nárůstu případů byl s největší pravděpodobností předčasný. V těchto dnech se ukazuje, že k velkému úbytku nově nakažených nedochází a brždění epidemie bude pomalejší, než ministerstvo zdravotnictví předpokládalo, respektive si přálo.

Čísla klesají jen pomalu

Ministr zdravotnictví Jan Blatný nyní prezentoval prognózu vývoje, která skutečně počítá s tím, že křivka nově nakažených bude klesat jen velmi pomalu. O to pomalejší pak bude pokles v ještě důležitějších hodnotách a sice počtu hospitalizovaných pacientů. Tady se dokonce v příštích týdnech počítá dokonce ještě s nárůstem a stále tak hrozí kolaps některých nemocnic. Ostatně, ze Zlínského kraje už museli být transportováni první pacienti kvůli nedostatku kapacit, a to do pražského Motola.

Ministerstvo zdravotnictví podle svých predikcí počítá, že už v prosinci by Česká republika mohla kumulativně překonat hranici jednoho milionu nakažených. Znamenalo by to, že testy zachytily pozitivitu u desetiny české populace. Vzhledem k tomu, že další případy zůstaly nezachyceny, mohlo by v té době nákazou projít možná i dvacet procent obyvatelstva.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného stále existuje šance, že se do Vánoc podaří epidemii zklidnit natolik, aby to umožnilo alespoň částečný návrat k normálnímu životu. Dodal však, že pravděpodobnost je už velmi nízká.

Nejdeme správnou cestou

Simulace Ústavu zdravotnických informací a statistiky ukazují, že aby mohly Vánoce proběhnout v normálnějším režimu, musel by nastat scénář takzvaného rychlého brždění. To by předpokládalo významné omezení mezilidských kontaktů. Jenže to se podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška neděje.

Model popisuje situaci, ke které dojde, když všichni a zodpovědně začneme naplňovat ta doporučení, která platí. A můžeme to udělat, můžeme snížit kontakty, můžeme zvýšit procento home office, můžeme se zkrátka chovat zodpovědně a potom se můžeme blížit tomuto modelu,” vyzval k dodržování opatření opětovně ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Ladislav Dušek nicméně říká, že jdeme režimem pomalého brždění, které bude trvat přinejmenším celý listopad. “Tento model ukazuje, jak se situace bude vyvíjet, když se budeme chovat tak jak se chováme teď neřkuli ještě hůř,” okomentoval to Jan Blatný.

Foto: Freepik