
Možná jste už někdy přemýšleli nad tím, jak vlastně dopadnete v důchodu. Pro současné mladé generace jde sice o vzdálenou představu, avšak přesto je aktuální. Právě teď se totiž zásadně mění parametry, na základě kterých se budou důchody přiznávat a vypočítávat.
Je třeba mít vlastní peníze
Jistě není třeba dodávat, že se mění velmi výrazně k horšímu. Zjednodušeně řečeno lze říct, že budoucí penze už zdaleka nebudou tak příjemné tako ty současné. Jistě, v nominálním vyjádření budou určitě vyšší, protože zapracuje inflace, avšak reálně si za ně koupíte méně než dnes.
A to je zkrátka problém. Ačkoliv to stát neříká naplno, lidé by si měli spořit na důchod sami a nespoléhat se na to, co kde dostanou. Pokud jim stát přeci jen něco přizná, mohou to pak brát jako příjemné přilepšení a navýšit si životní standard.
Základem by však měly být vlastní úspory a investice. Jak radí například finanční expert Radovan Vávra, Češi by měli do důchodu odcházet s nějakými 20 miliony korun, aby ho mohli prožít bez větších problémů.

Jak si polepšit v důchodu
Vychází totiž z takzvaného čtyřprocentního pravidla, kdy je z investičního portfolia možné odebírat 4 % ročně, aniž byste o toto portfolio v rámci několika desítek let přišli.
Jak Vávra dále upozorňuje, spousta lidí reálně podobné peníze má, byť si to neuvědomují. Vlastní totiž svou nemovitost, ve které žijí. Podle ekonoma by nad tím však měli přemýšlet jinak. Proč svůj dům nebo byt neprodají a prostředky nevloží do konzervativních investic, které jim zajistí pohodlný život včetně nájmu? Takto lze využít vysokých cen nemovitostí ve vlastní prospěch.
Čtěte také: Velká česká banka zasadila důchodcům tvrdou ránu. Je úděsné, co si to dovolila
Bohužel, v České republice je stále rozšířená představa, že by lidé měli něco odkázat příštím generacím. To je potom příliš zatěžuje a způsobí to, že i faktičtí milionáři reálně živoří.
Foto: Shutterstock