Další velký dodavatel elektřiny a plynu se chová jako Bohemia Energy před krachem. Klienty láká do pasti, která je vyjde draho

Nezdá se, že by se situace kolem vysokých cen elektřiny a plynu měla v blízké době uklidnit. Naopak, je pravděpodobně třeba se připravit na to, že nárůst cen bude dlouhodobější a může se ještě zvyšovat. Jak ukázal příklad společnosti Bohemia Energy, v tomto prostředí se klidně může stát, že se váš dodavatel energií začne chovat neeticky či dokonce protiprávně, případně rovnou zkrachuje.

Vezmi dražší elektřinu a plyn, nebo odejdi

Energetický regulační úřad si na desítky dodavatelů, kteří lidem poskytují své služby v dodávkách plynu a elektřiny rozhodl posvítit. Před pár dny je vyzval k tomu, aby mu dodaly údaje o zajištění komodit pro své zákazníky. ERÚ potom také konstatoval, že řada dodavatelů mu data neposkytla, což může být jistým varováním, že krach Bohemia Energy a dalších nebyl posledním v řadě.

Na problémy teď upozorňují mimo jiné klienti společnosti Armex Energy, která obsluhuje desítky tisíc domácností jak s plynem, tak elektřinou. Tato firma se v minulých dnech uchýlila k nekalé tržní praktice, kdy lidem posílá výzvy s tím, že je převádí na takzvané spotové burzovní ceny. Ve výsledku to znamená, že spotřebitelé jsou odkázáni na výkyvy světových burz, které jsou teď extrémně divoké.

Přišel mi od nich dopis, že se mi vyplatí přejít na spotové ceny elektřiny a plynu. Mám v zásadě dvě možnosti, buď na to přistoupit a platit více, nebo odejít,” sdělil pro Mix24.cz zákazníky Armex Energy. Považuje to za neférový přístup, protože měl za to, že má ceny zafixované a teď, v době, kdy jsou ceny nejvyšší, se mu nechce hledat nového dodavatele.

Foto: Shutterstock

ERÚ varuje, ale moc dělat nemůže

Energetický regulační úřad o těchto praktikách některých dodavatelů ví a na základě podnětů zákazníků je také šetří. Přiznává však, že nemá příliš možností, co s tím dělat. Na základě šetření může dodavatel dostat pokutu, ale to už také nemusí existovat. ERÚ tak na svém webu alespoň varuje: “V konkrétních případech byl spotřebitelům jako alternativa nabídnut produkt, kde se ceny počítají podle vzorce, který přímo zohledňuje aktuální cenu elektřiny nebo plynu na burze. Takové nabídky však mohou být nebezpečné právě ve chvíli, kdy ceny na burzách rostou, což se v současnosti děje.”

Armex Energy přiznává, že tímto způsobem postupuje. “Začali jsme naše klienty převádět na nový spotový produkt, protože právě tento produkt je za stávající situace na trhu nejférovějším,” řekl pro Lidovky.cz šéf firmy Hynek Sagan. Nedodává však už, že je to krok, který pomáhá především společnosti jako takové, přičemž zákazníky nemilosrdně předhazuje výkyvům trhu. Argumentuje sice, že jakmile ceny na burzách klesnou, zákazníci to okamžitě pocítí, ovšem to se nemusí stát ještě dlouhou dobu.

Čtěte také: Zastropování záloh za elektřinu a plyn skončí ještě větším neštěstím. Řešení je jiné

Foto: Shutterstock

Stále lákají nové klienty

Nutno také dodat, že přesně tímto způsobem postupovala společnost Bohemia Energy v týdnech před svým koncem. Také ona, stejně jako Armex Energy, lákala zákazníky do této pasti až do poslední chvíle. Někteří tak uzavřeli smlouvy vpředvečer krachu.

Pokud jste nyní u dodavatele poslední instance (DPI) a chcete se vyhnout vysokým cenám za energie, neváhejte a obraťte se na nás. Jsme připraveni Vám nabídnou elektřinu i zemní plyn za výhodných podmínek. Pokud si přejete rovnou sjednat smlouvu on-line, klikněte na tlačítko níže,” píše se na stránkách Armex Energy, která rovněž stále nabírá klienty.

Čtěte také: Miliardář Písařík z Bohemia Energy se pokouší převést obří soukromý majetek. Obává se hromadné žaloby klientů

Argumentaci o nutnosti přechodu na spotové ceny také popírá jednání stabilních dodavatelů, kteří svým klientům nic takového neprovádí a radí jim uzavírat fixované kontrakty.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

24 názorů k článku “Další velký dodavatel elektřiny a plynu se chová jako Bohemia Energy před krachem. Klienty láká do pasti, která je vyjde draho

  1. Banda zlodějů. Nechápu, proč je toto v Česku legální, proč mají tyto překupníci s energiemi vůbec oficiálně licenci nebo živnost, proč to stát oficiálně nezakáže!
    Nechápu!

    1. to je jednoduché.spousta politiků na vládní a regionální úrovni jsou na tom zainteresovaní nebo v dozorčích radách těchto firem pochopitelně za držhubné.je to prostě já na bráchu,a brácha na mně.

    2. Prvotní viník je zase Brusel, který nám to již před 15 lety přikázal k vůli zavedení liberalizace trhu s energiemi. Brusel celou dobu vymýšlí 3,14čoviny a my potom máme k vůli tomu problémy a nejen v energetice. Jako by nám EU byl čert dlužen. Velké problémy nám ovšem tepve začnou až se naplno rozjede bruselská utopická klimatická agenda Green deal a bohužel od nastupující nové vlády ponížených bruselských patolízalů se už vůbec nedá očekávat, že se bude Bruselu šprajcovat. Babiš se Bruselu trochu ošíval, ale ti po něm budou ještě sami agilně se předhánět aby vzorně splnili každou bruselskou kokotinu, bez ohledu na ekonomiku země a dopady na obyvatele.

  2. Jak to ze eru nic neudela proc se zastávají smejda který udelal skoro milion lidí nešťastných kde to proboha žijeme

    1. Buržoust bude vždy lepší hospodář,než stát!Hulákalo se po převratu 89…
      Tak jejich voliči neremcejte a plaťte!
      😀

    2. ERÚ celá léta nedělal vůbec nic a teď najednou by měl začít něco dělat?
      Na můj dotaz jak konkrétně se projevuje, že ERÚ zejména chrání oprávněné zájmy zákazníků a spotřebitelů v energetických odvětvích (§17 odst. 4 zákona č. 458/2000Sb., energetického zákona) jsem zatím nedostal od ERÚ žádnou odpověď …

  3. Přesně toto mi napsali tito energošmejdi u ktrých jsem byl 5 let . Nehodlám to akceptovat a dávám výpovědˇ ! Najdu si jiného dodavatele

    1. V tomto odvětví si dnes bohužel nikde nevyberete. Přešel jsem od Xenergie,nuceně k DPI – Eon,Innogy a následně rychle k novému dodavateli, pouze proto, že jsem musel. Provoz DPI bych po dobu 6-ti měsíců neufinancoval!

  4. Tolik Energo šmejdů je snad jen u nás neměli by dovolit tolik prodejců je vidět že je to výnosný bisnis.

  5. Divny kazdej den pisou jak klesaj ceny plynu a u nas porad strasi jak pujdou na horu. To si zase pár dobytků nahrabe miliard.

  6. ERU nemůže nic dělat. Další banda zbytečných vyžírků za naše daně. Proč je tedy nezruší , proč se vlastně takhle blbě ptám.

  7. Dobrý večer přeji byla jsem také klientkou Bohemia energy a chtěla bych se zapojit k podání k žalobě proti Bohemia energy.A kam se po případě obrátit.Já už v todle státě ničemu opravdu nerozumím a co se děje.A ty nahoře jsou všechny stejná verbeš jak Písaříl atd.V dnešní době my obyčejní lidé nemáme žádné odvolání a nikde.

  8. Samozřejmě že stabilní dodavatelé nedoporučují přechod na spot, protože chtějí, aby jim lidé podepsali fixace za současné absurdní ceny, které do dvou měsíců přitom pravděpodobně spadnou minimálně o 1/3. Spot je naopak výhodný, protože i současné spotové ceny jsou výrazně nižší, než ceníkové ceny klasických dodavatelů a dokonce jsou levnější i než třeba plyn od ČEZu s fixací na 3 roky! 1MWh plynu na burze vyjde na nějakých 1800,-, přitom standardní ceníkové ceny většiny dodavatelů jsou okolo 2.700-3.200,- :). A navíc je jasné, že nejpozději na jaře spadne výrazně cena plynu i elektřiny, což se na burze projeví hned, ale joudové s fixací a klasických dodavatelů budou x let platit jak mourovatí absurdní částky, na které se v současnosti upíší.

  9. Je smutné, že naše země má dostazek elektřiny, ale dáváme ji do Německa na burzu a odtud ji draze kupujeme zpět! A to se vyplatí.

  10. Já jsem u Centropol energie a před týdnem od nich dostál dopis že my elektřinu zdraží z necelých 1800 na 3300 včetně DPH,byl sem u nich na pobočce tak nebo přistát na jejích cenu nebo dat výpověď,co mám dělat netuším?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *