
Dlouhou dobu varovali odborníci před tím, že přechod na zelené technologie a celkově i ekonomiku bude něco stát. A že to budou nemalé náklady, které zaplatí prakticky výhradně obyčejní lidé. Protože také kdo jiný by to měl platit, když je společnost tvořena právě jimi.
Co to má znamenat?
Zastánci zeleného údělu však odpovídali, že nic takového nenastane a postupovali svou obvyklou salámovou metodou, kdy přidávali jeden dílek skládačky za druhým. A teď už to tady máme. Mimo jiné si zásadním způsobem připlácíme například za auta, která jsou kvůli důrazu na ekologii a nutnosti platit nejrůznější sankce za emise výrazně dražší.
Bude však ještě podstatně hůře. Nový systém EU ETS 2 má mít skutečně razantní finanční dopad prakticky na každou domácnost v Česku. Nejde o nic jiného než emisní povolenky uvalené právě na obyčejné lidi. Dosud je platily jen průmyslové podniky, ale teď se to bude týkat všech, kdo vytápějí například plynem nebo uhlím, případně tankují benzin či naftu.
Dle výpočtů ekonoma Lukáše Kovandy by to na průměrnou domácnost mělo mít zásadní finanční dopad, a to ve výši 83 tisíc korun ročně. To dělá přibližně 7000 korun každý měsíc. Ano, to jsou peníze, které budete muset vydat za běžný provoz navíc. Jednoduše se tomu nevyhnete. Vše má začít platit v roce 2027.

Zdražení se nevyhnete
“Občanské povolenky ale zdraží nejen pohonné hmoty, nýbrž i vytápění bytů a domů, zejména uhlím a plynem. Při ceně povolenky pro domácnost čítající 250 eur si domácnost připlatí 1250 korun za megawatthodinu,” uvedl Kovanda. To může znamenat, že si domácnost připlatí až 33 tisíc korun ročně jen za vytápění.
Zásadním způsobem mají zdražit také paliva. Počítá se s tím, že růst ceny příslušných povolenek mezi lety 2027 a 2030 způsobí, že litr benzinu nebo nafty zdraží přibližně o 18,60 korun. To je o více než polovinu dnešních cen.
Čtěte také: A je to tady. Ruší se státní svátky, stát nemá peníze, musí se zase pořádně makat
Samozřejmě nelze nevidět, co se tímto způsobem sleduje. Zdražováním dosavadního života lidí je chce Brusel přimět k tomu, aby změnili své návyky. Vytápět mají tepelným čerpadlem nebo soláry a jezdit by měli ideálně elektromobilem. Je však otázkou, kde na to mají lidé brát peníze, když už teď jsou jejich náklady velmi vysoké.
Foto: Shutterstock