
Navzdory obecnému pohledu na to, že penze už se zvyšovaly dostatečně, protože dosáhly historicky nejvyšší úrovně i v reálném vyjádření, je třeba mít na paměti, že zdaleka ne všichni senioři se mají tak dobře.
Důchody jsou nevyrovnané
Je tu totiž hned několik kategorií. Nejlépe jsou na tom ti, kdo mají důchod nadprůměrný. Ti mohou mít klidně kolem 40 až 50 tisíc korun měsíčně, a to díky svým zásluhám a vysokém zaplaceném důchodovém pojištění. Může to však být dáno i tím, že pracovali třeba i padesát let, což už dnes není takovým standardem, jakkoliv by být mohlo.
Potom jsou tu lidé s průměrnou penzí 21 tisíc korun, kteří tak nějak vyjdou. Jenže pod touto hranicí to začíná být divoké. Problém už mají i ti, kdo berou třeba jen 15 tisíc korun měsíčně. Natožpak ti, kterým na účet chodí pouze takzvaný minimální důchod.
Ano, vedle minimální mzdy existuje i něco takového, avšak je to vysoce podhodnocené. Zatímco třeba ve Švýcarsku nemůže mít důchodce méně než 32 tisíc korun, v Česku je to dnes reálně někde kolem 5000 korun.

Už to bude v pořádku
Jak už je tomu v České republice zvykem, mohou za to zanedbané zákony. Jednu polovinu výpočtu minimálního důchodu totiž tvoří takzvaná procentní výměra, jež nebyla navýšena – a teď se podržte – od roku 1996. Od tohoto roku tedy činí neustále 770 Kč. Ta druhá část je základní výměra, která činí 4660 Kč.
Ministerstvo práce a sociálních věcí identifikovalo toto jako zásadní problém. Jde totiž o lidi, kteří splnili podmínky pro přiznání důchodu, jen ho mají zkrátka ve velmi nízké výši. A z takových peněz dnes nelze absolutně vyžít.
Čtěte také: Důchodci v Česku jsou nahraní. Od května musí platit za rádio slušnou pálku
Proto se pravidla budou měnit, kdy od 1. ledna 2026 se má procentní složka počítat jako 10 % z průměrné mzdy, která dnes dosahuje nějakých 45 tisíc korun a rychle se zvyšuje. Minimální důchod tak vzroste pravděpodobně o nějakých 5000 korun za jediný rok, což je opravdu hodně velká vzpruha.
Foto: Shutterstock, zdroje: Kurzy.cz, ČSÚ