
Ačkoliv je rozhlasové vysílání v České republice dostupné zdarma a stačí si k němu pořídit nějaký ten rozhlasový přijímač, ve skutečnosti za něj platit musíte. Nejde však o samotnou technologii, jako spíše podporu vysílání pro jednu ze stanic.
Platby se náhle zvyšují
Tou je pochopitelně Český rozhlas, který je veřejnoprávní. Má tedy stejnou pozici jako Česká televize, jen se o něm tolik nemluví. Také pro něj se však v posledních měsících hrálo o zvýšení koncesionářských poplatků, které nakonec prošlo.
Ovšem zatímco řada lidí už doma žádný rozhlasový přijímač nemá, jsou to hlavně důchodci, kdo na toto médium hodně spoléhají. Pravdou také je, že ho velmi hojně využívají a často jim k jejich aktivitám hraje po celý den.
Od 1. května 2025 tak musí každý, kdo má doma rádio, a to včetně důchodců, platit navýšený poplatek 55 Kč. Společně s televizním poplatkem se potom kombinovaná platba vyšplhá dokonce na 205 korun.

Připravují se velké změny
V rámci novely zákona však přišla ještě další zrada, na kterou budou důchodci žehrat zejména v příštích letech. Koncesionářské poplatky jsou nově indexované. A to proto, aby k jejich navyšování docházelo pravidelně, konkrétně potom o inflaci. Dosud to totiž bylo komplikované a muselo se navýšení schválit, což vedlo k tomu, že naposledy poplatky rostly před dlouhou dobou.
Otázka existence Českého rozhlasu je přitom ve hvězdách. Podle mnohých jde o obrovský přežitek. Běžná rozhlasová stanice dnes hospodaří s rozpočtem v desítkách milionů korun, přičemž Rozhlas má k dispozici dvě miliardy.
Čtěte také: Autorádio se vám pořádně prodraží. Kdo za něj neplatí poplatek, čeká ho nepříjemná kontrola
Jde tedy o moloch, který úplně zbytečně konkuruje soukromým subjektům, a to třeba tím, že na internet vytváří obrovské množství podcastů. Zaznívají proto hlasy, že by bylo nejlepší ČT s ČRo sloučit do jedné instituce, tu výrazně zeštíhlit a navíc ji převést pod státní dohled, aby za ně lidi už nemuseli platit.
Foto: Shutterstock, zdroje: Český rozhlas, Portal.gov