
Pravdou je, že důchodci neměli v posledních dvou letech mnoho důvodů k radosti. Oficiální inflace nezrychlovala příliš rychle, a tak se jejich penze navyšovaly jen velmi pomalu. Oni však na peněženkách cítili, že zdražování je mnohem silnější, než jak ho ukazují čísla.
Složitá situace
Ovšem navýšení v podobě 360 Kč, respektive 356 korun, jak tomu bylo v posledních dvou letech, takový cenový nárůst jednoduše nevykompenzovalo. Naplnily se tak pohledy některých ekonomů, že i na důchodech se musí šetřit, protože ekonomika na neustále rychlé navyšování jednoduše nemá peníze.
Zdá se však, že dva roky sucha byly až příliš, jelikož někteří penzisté se opět dostávají do potíží. “Všechno je tak hrozně drahé. Teď nám zvýšili ještě nájem a my už jsme opravdu v koncích,” říká paní Libuše z Prahy, která je s manželem v důchodu. Ani ze dvou penzí nedokáží vše poplatit. “Kdybychom neměli nějaké úspory, tak jsme v háji, ale z těch nelze brát věčně.“
Mnozí penzisté proto s nadějí hledí do roku 2026, kdy se rýsuje přeci jen významnější nárůst důchodů. “Mohlo by to být až 600 korun, ovšem jen za předpokladu, že se inflace udrží výše,” říká ekonom Radek Staník. “Každou desetinu procentního bodu inflace si představte jako hypotetických 20 korun na valorizaci.“

Peněz není nikdy dost
Podle ekonoma ovšem nejde o nějaké vylepšení životní úrovně důchodců. “Vlastně je to jen neustálé dohánění inflace, pokud se nenavyšuje nad zákonem stanovenou valorizaci,” vysvětluje Staník. Ve skutečnosti důchodci spíše ztrácejí, jelikož inflace se počítá z širokého spotřebního koše, zatímco oni platí hlavně za potraviny a energie, což jsou rychleji zdražující položky.
Čtěte také: Konec hotovosti v Česku. Banky mají plné zuby toho, že si lidé vybírají peníze
Na druhé straně jsou tu někteří nízkopříjmoví zaměstnanci, kterým se nelíbí, že vydělávají na důchodce pobírající vyšší důchod než oni mají plat. Obzvlášť když vidí, že jejich penze jsou kvůli napjatému rozpočtu v ohrožení.
Foto: Shutterstock