
Je tu jasně patrný tlak na to, aby Česká republika přijala společnou měnu euro. Jednak je to závazek vůči Evropské unii, která ho může vymáhat, jednak jsou tu velké podnikatelské skupiny, které by si euro přály přijmout, ať už z jakéhokoliv důvodu. A jim jde na ruku prezident země, který o tom hlasitě mluví všude, kde chodí.
Nedobrá situace
Je to přitom velmi zvláštní, že v dnešní době chce někdo společnou měnu přijmout. Ještě se ani nevyřešily problémy staré více než deset let, kdy tu byla dluhová krize způsobená Řeckem a dalšími zeměmi. Tehdy se státy eurozóny musely zavázat k dosti nekomfortním příslibům, že budou pomáhat ostatním, když se dostanou do potíží.
Státní instituce Česka se přitom přijetí eura brání. Jistě ví proč. Ministerstvo financí přijalo důležité rozhodnutí, že aktuálně se společná měna zavádět nebude. V tomto ho podpořila i Česká národní banka. “Guvernér České národní banky Aleš Michl na konferenci Bloombergu tento týden v Praze uvedl, že to, že Česko platí korunou, a ne eurem, usnadňuje boj České republiky s inflací,” řekl ekonom Lukáš Kovanda.
Ten se nad celou záležitostí zamyslel navíc o poznání komplexněji. Nejde tu totiž jen o to, že bychom přijali euro v jeho současné podobě. To by snad ještě mohlo být předmětem diskuze.
Jenže Evropská centrální banka má s eurem dosti odlišné plány. Chce totiž zavést jeho digitální verzi, přičemž dle Lukáše Kovandy by to měl být začátek cesty k bezhotovostní ekonomice, kdy by země měly plnou kontrolu nad tím, kdo co a kde platí.

Hotovost může skončit
“Zavedení eura má dláždit cestu postupnému zrušení hotovosti a občanské povolenky zase dosažení uhlíkové neutrality,” nechal se slyšet ekonom s tím, že zrušení hotovosti je dosti negativním faktorem, jelikož tato přináší značnou míru svobody.
Lze si potom jednoduše představit společnost, kde by bylo regulováno, co si kdo smí koupit. Zanechali jste za sebou za první půlrok příliš vysokou uhlíkovou stopu, například tím, že moc létáte nebo tankujete? Inu, tak vaše digitální eura nebude možné použít na nákup další letenky či paliva, než se vám pomyslné limity opět vynulují.
Čtěte také: A je to tady. Ruší se státní svátky, stát nemá peníze, musí se zase pořádně makat
To je velmi nepříjemná představa, kterou samozřejmě nikdo oficiálně nenačrtvává. Jak už jsme se ale v EU mnohokrát přesvědčili, postupuje se tu salámovou metodou, kdy jsou svobody a práva ukusovány jedna po druhé, aby si toho lidé nevšimli.
Foto: Shutterstock