Evropě hrozí do roku 2060 extrémní změny. Za chvíli už to nebude pod kontrolou, varuje vědec

Evropě v příštích desetiletích hrozí závažné změny, které tento kontinent nepamatuje. Vědci z University of Arizona analyzovali vzorky sněhu z Grónska a pozorovali, jak se jeho vrstvy ukládaly za posledních více než tisíc let. Tímto způsobem zjistili, že pokud bude lidstvo produkovat skleníkové plyny v takovém množství jako dosud, výkyvy počasí v podobě extrémních záplav, tornád a vln horka se budou opakovat stále častěji.

Podle studie publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences by se měly extrémní jevy počasí projevovat v Evropě a Severní Americe stále častěji. Ke zlomu by mělo dojít v roce 2060, kdy by se situace mohla vymknout kontrole.

Změna klimatu totiž posouvá tryskové proudění vzduchu, takzvaný jetstream, v severním Atlantiku. Převládající západní větry pohánějí letadla nad touto oblastí na trase z USA do Evropy a zároveň sehrávají klíčovou úlohu v místních povětrnostních podmínkách. Ve skutečnosti ovlivňují 10 až 50 % změn ročních srážek a teplot ve východní části Severní Ameriky a západní Evropě.

Horka projevující se v létě v severozápadním Pacifiku a záplavy v Evropě jsou jen některými z příkladů, jak se mohou změny v proudění vzduchu manifestovat v počasí.

Foto: Shutterstock

Vědci na základě odběru vzorků na padesáti místech Grónska zjistili, že doposud byl vliv oteplování způsobeného lidmi na jetstream menší než přirozené odchylky v nedávné historii. Jejich projekce ale naznačuje, že skleníkové emise budou vytlačovat proudění na sever, což povede k významným změnám počasí v příštích desetiletích.

Přímé pozorování klimatu na většině míst Země netrvá více než několik desítek let. Takže jsme příliš nevěděli, jak nebo proč se tryskový proud mění v průběhu delšího časového období,” uvedl jeden z klimatických vědců podílejících se na studii, Matthew Osman. Víme však, že tyto odchylky mohou mít vážné důsledky, například záplavy a sucha. Podle Osmana budou při současném tempu produkce skleníkových plynů extrémní jevy počasí už v krátkém čase častější.

Vědci objevily historické důkazy o významných posunech proudění vzduchu unášeného na sever, který byl o několik let dříve více než o deset stupňů jižněji. “Výsledky studie jsou varováním. Vytlačení tryskového proudu mimo jeho přirozenou trasu by způsobilo velké problémy. Jeho konečná trajektorie je zatím stále do značné míry pod naší kontrolou, ale kdoví, dokdy,” uvedl Osman

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příjemné procházky malebnou krajinou patří ke koloritu životního stylu v České republice. Vždyť jsme zemí turistických klubů a například nikde jinde na světě nenajdete tak skvěle značenou síť turistických stezek. Nejlepší na tom je, že na rozdíl od mnoha jiných zážitků jsou procházky zcela zdarma a dostupné pro každého stejně, ať už je to boháč nebo člověk, který má hluboko do kapsy a nic moc jiného si dopřát nemůže. Vstup zakázán To vše je teď ale ve velkém ohrožení. Přichází totiž novela o myslivosti, která opravdu nečekaně zasahuje do možnosti procházet se na mnoha místech. Jde o to, že majitelé budou mít mnohem větší kontrolu nad svými lesy. Možná si říkáte, že ty přeci v Česku vlastní především stát, jenže tak tomu vůbec není. Možná ani netušíte, kolikrát jste se na svých toulkách přírodou procházeli v lesním porostu, který někomu patří. Vy jste ho ale mohli zcela volně prozkoumávat, bez jakýchkoliv omezení. To už napříště nemusí být možné, jelikož novela dává majitelům lesů značné možnosti, jak s nimi nakládat. Předně jde o to, že kdo vlastní alespoň 50 hektarů lesa, může si tam zřídit oboru a veřejnosti zakázat, případně výrazně omezit přístup. Lze si ostatně představit i situace, kdy taková obora bude zřízena nikoliv za účelem myslivosti, ale prostě proto, aby měl někdo svůj les jen sám pro sebe, popřípadě proto, aby zde mohl za vstup či průchod vybírat poplatky. Odborníci mají obavy Mohlo by tak dojít k naprosto bizarní situaci, kdy se vydáte na nějakou túru, ale v jejím průběhu budete muset několikrát zaplatit jakési mýto za průchod lesa. Český svaz ochránců přírody proto už bije na poplach a varuje před tím, že běžní lidé jednoduše ztratí přístup k velké části přírody, která jim byla dosud přístupná. “Podle Ministerstva zemědělství se nyní bude oplocení obor (někdy o délce několika km) posuzovat jako drobná stavba a tedy bez povolení stavebního úřadu. Hlavním argumentem ministerstva je přitom ochrana a posílení vlastnických práv,” uvádějí k tomu ochránci přírody. Čtěte také: EU zakáže oblíbené potraviny. Tohle už si v Česku nikdy nekoupíte. Lidé jsou z toho na větvi Dnes je v České republice přibližně na 200 obor, ovšem jakmile vejde zmíněná novela v platnost, jejich počet se pravděpodobně hodně rozšíří. Je pravdou, že účelové zřizování obor se může dostat do rozporu s právem na obecné využívání lesa, ovšem je otázkou, zda bude stát schopen vše náležitě hlídat a kontrolovat. Nehledě na to, že zvířatům budou narušeny jejich přirozené koridory. Foto: Shutterstock, zdroje: ČSOP, ASZ 36SdíleníSdíletTweet [...]
Zdá se, že v České televizi byla rozehrána skutečně velká hra. Velké změny se očekávaly už poté, co loni nastoupil nový generální ředitel Jan Souček. Avšak ten se několik měsíců držel velmi zkrátka a do personálií příliš nezasahoval. Tu a tam se ovšem objevovaly náznaky, že se přeci jen něco chystá. Už to propuklo Například na konci loňského roku skončil kontroverzní moderátor Jakub Železný, byť to bylo vysvětleno tak, že si bere volno na vlastní žádost. Takovýchto případů ale postupně přibývalo. Na neplaceném volnu je nově také známý redaktor Jiří Hynek, který se podle všeho zamotal do kauzy IKEM a čelí podezření, že se snažil ovlivňovat vysílání a reportáže ve prospěch jedné ze stran. Do sporu se Součkem se pustil i známý moderátor Václav Moravec, kdy stížnost na něj se řešila na etickém panelu České televize. Zatímco tento panel se ho zastal, generální ředitel jeho rozbor nepřijal a požadoval ho více zdůvodnit, což je veřejně bráno jako podkopávání Moravcovy pozice a zpochybňování práce etického panelu, který tvoří vážené osobnosti z akademického a odborného světa. Respektive byl jimi tvořen, jelikož se stala skutečně nečekaná věc. Coby vyjádření nesouhlasu s postupem ředitele České televize totiž kompletní etický panel rezignoval. Nezdá se však, že by to Součka nějak zvlášť popudilo. Ústy své mluvčí označil bývalé členy za lidi někdejšího ředitele Petra Dvořáka s tím, že do panelu vybere nové členy. Musí se to vyřešit Každopádně už je naprosto jasné, že v České televizi zuří souboj dvou křídel. Nový ředitel se zjevně rozhodl skoncovat s odporem, který proti němu vytváří dlouholetí zaměstnanci, kteří jsou většinově loajální právě Dvořákovi. V takovém prostředí, kdy řadoví zaměstnanci házejí šéfovi klacky pod nohy, se pochopitelně nedá pracovat, a tak je třeba celou situaci vyřešit. Čtěte také: Česká televize rozzuřila Čechy. Zvyšuje poplatek a platit ho budete muset i za mobilní telefon Vše se přitom děje v době, kdy Česká televize nemá velkou podporu veřejnosti, jelikož lidé si stěžují na nevyvážené zpravodajství. Do toho navíc ČT požaduje navýšení koncesionářských poplatků, což je také mimořádně nepopulární téma. Foto: Shutterstock 15SdíleníSdíletTweet [...]
Kakao astronomicky zdražuje, čokoládová vajíčka jsou na splátky, výrobci typu Marsu potajmu snižují gramáž tyčinek, v Kit Kat nenápadně ubylo čokolády. A bude hůř – tuna kakaových bobů včera prvně v historii uzavřela na ceně přes 200 000 korun Tak draho ještě nebylo Kakaové boby jsou nejdražší v novodobé historii. Tuna kakaových bobů včera poprvé v historii na newyorské burze uzavřela na úrovni převyšující v přepočtu 200 tisíc korun, vyplývá z údajů agentury Bloomberg (viz graf níže). Konkrétně nyní tuna bobů vyjde na 209 719 Kč. To je skutečně jejich nejvyšší korunová cena za celé období od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. Přitom průměrná korunová cena tuny bobů v období od ledna 1993 až do včerejška činí 49 092 korun (viz graf níže – vodorovná křivka). Včerejší uzavírací cena je tedy více než čtyřnásobná oproti dlouhodobému průměru. Rekordní je ovšem cena kakaa také v dolarech. Tuna bobů včera obchodování uzavřela na cenovce 8939 dolarů. Přitom průměrná burzovní cena bobů se v období od roku 1959 do letoška pohybuje kolem 1727 dolarů. Nynější cena je tedy více než pětinásobná, ač toto vyjádření nebere v potaz inflační znehodnocování dolaru. Za posledních dvanáct měsíců kakaové boby v dolarech zdražily o zhruba 210 procent. Bezprostředním důvodem je vlna veder v kombinaci se značnou vlhkostí, která letos v únoru zasáhla země jižní části západní Afriky, včetně Pobřeží slonoviny a Ghany, které představují dva světově vůbec největší producenty kakaových bobů. Teploty v dané části Afriky v únoru stoupaly až na 40 stupňů Celsia. Pocitová teplota však kvůli zvýšené vlhkosti dosahovala až k padesáti stupňům, protože vlhké ovzduší omezuje možnost pocení se, tedy přirozeného ochlazování se organismu. Experti abnormální počasí dávají do souvislosti s procesem klimatických změn. Bude ještě hůř Abnormálně vysoké teploty však ohrožují také právě kakaovníky. Již v dubnu přitom tradičně začíná jedna ze sklizňových sezón roku. Obchodníci s kakaem se domnívají, že sucho poničilo úrodu tak rozsáhle, že jsou současné cenové nárůsty opodstatněné – a mnozí dokonce soudí, že cena půjde ještě výše. Podle únorové analýzy americké banky Citigroup mohou kakaové boby zdražit až na úroveň 10 tisíc dolarů za tunu, a to v během následujících měsíců. Jen letos přitom kakaové boby zdražily na burze v New Yorku o 113 procent. Tento dramatický letošní nárůst přitom ještě na pulty obchodů v Evropě nedorazil. Současné ceny čokolády a výrobků z ní odrážejí v Evropě, včetně Česka, tak maximálně jen loňské zdražení kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí. Letošní zdražení bobů se kvůli předzásobování výrobců čokolády zatím v její ceně neprojevuje. Jenže časem se samozřejmě projevovat začne. I zákazníci v Česku se tak musí připravit na zdražování čokolády a čokoládových výrobků. Nebo na nenápadné zmenšování velikosti tabulek čokolády nebo třeba gramáže čokoládových tyčinek – při zachování ceny, ovšem. Takto prudce vystřelila cena kakaa v posledních týdnech. / Foto: Lukáš Kovanda Výrobci snižují gramáž Již loni reagoval na růst cen kakaových bobů cukrovinkářský kolos Mars, jehož tyčinky jsou dobře známé také v Česku. Mars potajmu snížil gramáž své čokoládové tyčinky Galaxy, aniž by tedy ovšem snížil také její cenu. V podobném duchu – a kvůli pokračujícímu růstu cen kakaa ještě intenzivněji – budou v nadcházejících měsících reagovat na situaci také další výrobci cukrovinek a čokolády. Klíčový rival Marsu, společnost Hershey, už nenápadně snížila obsah čokolády a kakaového másla ve své klasické tyčince Kit Kat, dobře známé opět i konzumentům v Česku. Čtěte také: Ceny potravin v Česku brzy znovu vystřelí vzhůru. Ekonom prozradil datum. To snad není možné Výrobci cukrovinek začínají ve zvýšené míře nahrazovat čokoládu ve svých výrobcích třeba karamelem, místo kakaového másla zase uplatňují třeba lacinější palmový olej. Do toho dochází ke zmíněnému zmenšování, „smrskávání“, gramáže či velikosti tyčinek a jiných výrobků, a to při zachování ceny, tedy v souladu s praktikou označovanou jako „smrskflace“. Přesto výrobce cukrovinek nakonec zdražující kakao dožene. Ne všichni zákazníci budou tolerovat levnější náhražky a sníženou gramáž za nezměněnou cenu. Banka Morgan Stanley nedávno zhoršila své doporučení ohledně akcií zmíněné čokoládovny Hershey. Růst cen kakaa, jenž započal v polovině loňska, podle banky na Hershey plně dolehne v příštím roce. Už od začátku loňského května se ale její akcie propadly o takřka třicet procent. Čtěte také: Kaufland v Česku spustil úžasnou novinku. Je to tady, konečně tu nakoupíte za ceny jako v Polsku Malou ochutnávkou toho, co vše se ještě může na trhu s čokoládou stát, je nynější předvelikonoční dění v Brazílii, tedy v zemi, kde lidé oslavě Velikonoc tradičně přikládají poměrně silný význam. Někteří tamní prodejci oblíbených čokoládových vajíček je už kvůli růstu ceny nabízejí na splátky. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

49 názorů k článku “Evropě hrozí do roku 2060 extrémní změny. Za chvíli už to nebude pod kontrolou, varuje vědec

  1. Podle pár let starých předpovědí těchto vědců už zde nějakou dobu probíhá malá doba ledová. No, nějakou aktivitu vykazovat musí.

    1. O tom je agenda OSN 2030 udržitelného rozvoje, kterou bruselští papaláši se tak úporně snaží splnit do roku 2030. Podle té agendy zchudnout mají všichni v Evropě na úroveň třetího světa, samozřejmě kromě bruselských a bohatých korporátních elit. Těch se to netýká, ti ještě víc zbohatnou. Původně nás měli k chudobě popohnat na lodičkách neziskovek placených Bruselem valící se do Evropy islámští imigranti, kteří měli zajistit rozvrat národních ekonomik. Jenže do roku 2030 by to naše zchudnutí stejně i tak nešlo stihnout, takže byly ještě vymyšleny podagendy Great reset a Green deal, které nás mají ožebračit ještě rychleji. To zdražování všeho nepřicházi jen tak samo od sebe, že by to bylo jakýmsi trhem. To je řízeno ze zákulisí bruselských a korporátních spiklenců přes ty jejich burzy v zájmu plnění těch agend na naše ožebračení.

  2. Vědec je jasnovidec, že ví co tu bude v roce 2060. Víte jak to funguje? Vědci a vědecká pracoviště jsou závislá na grantech. A jak chcete vymámit po státu i soukromých dárcích nejvíc peněz aniž byste musel prezentovat nějaké reálné výsledky bádání? Stačí strašit katastrofickými scénáři někde ve vzdálené budoucnosti. Čím katastrofičtější scénář představíte, tím víc lidí vystrašíte. Je to takový obchod s virtuálním strachem, který se taky velmi hodí politikům k utahovámí šroubů lidem i korporacím, kteří na lidském strachu vydělávají. Však taky stát (politici) a korporace sypou těm vědeckým alarmistům nejvíc peněz.

  3. Domnívám se, že lidstvo končí tak jako tak. Tupost, prolhanost, úplatnost a bezcharakternost nabraly takové rozměry, že není záchrany. Podívejte se, když amerického prezidenta v podstatě legálně vypínají během přímého televizního přenosu, něco to znamená. Když se podíváte na jakýkoli přenos z českého parlamentu, máte pocit, že sledujete chovance ve cvokárně. A když si přečtete, jakékoli rozhodnutí evropské komise, máte pocit, že jste se v té cvokárně octli sami. Tohle nemůže dopadnout dobře.

    1. to máte velkou pravdu, snad čím dřív lidi skončí, tím lépe pro Zemi, snad se to tu dá ještě zachránit. Země je totiž neskutečně krásná a tvor zvaný člověk má snad v genech ji co nejrychleji zlikvidovat.

  4. lži a ničím nepodložené strašení už skoro nikdo nebere vážně, nebo si snad někdo myslí, že v době, kdy na světě žilo pár milionů lidí skleníkové plyny také vyprodukovali lidé?????? Zkrátka po miliony let se Země neustále mění, víte to, psychopati?

    1. Vědci mají spousty důkazů, ale vy je nikdy neakceptujete, protože se vám to nehodí do vašeho vidění světa. Věda má ale jednu vlastnost a to že funguje, i když na ni nevěříte.

      1. Počítačový model není důkaz, ale pouze předpoklad. Naproti tomu výskyt teplomilných mikroorganizmů ve vrtech v Severním moři důkazem je.

  5. Samé “dřisty – chlasty”. Pan vědec ví starou belu. Klima se mění v cyklech stále. Planeta zažila období, kdy hladina moře byla o patnáct metrů vyšší a v Antarktidě rostly palmy. A naopak, když byla doba ledová, hladina moře byla tak nízká, že se dalo suchou nohou přejít z Asie do Ameriky. Že by toto způsobil člověk je nesmysl. Šetřit životní prostředí je potřeba. Ale ne způsobem jakým nám to chtějí naordinova šílenci z EU se svým Green Dealem. To povede pouze ke zhriucení ekonomiky a tihle šílení vědátoři pak chcípnou hlady protože je nikdo nezaplatí. Stačí selský rozum, neplýtvat a myslet na to, že po nás tady budou žít i naši potomci. Místo do šílenosti zvané Green Deal je rozumnější dát peníze do výzkumu reaktorů na jadernou fůzi a mít tak takřka neomezený zdroj čisté energie.

  6. Na Sahaře se živili rybolovem, Gronsko před 1000-ci lety bylo zelené. V Anglii rostly pomeranče. Letos pršelo víc, jaro i léto přišlo později, ovoce nedozrálo, hnilo. Bylo větší chladno a deštivo, bude větší zima. Důvod, proč jen EU zničí průmysl, auta a omezí maso. Aztékové proti suchu přinášeli krvavé oběti. Vědci ….ubožáci.

  7. před 75-ti tis. lety vybuchla sopka na Sumatře. Na 300 let přišla arktická zima, zachránilo se jen 10 tis. lidí okolo rovníku.

  8. Ať jde pan vědec do prd***.Už asi 40 let nás krmí těma žvástama.Klima na zemi se mění miliony let a bude se měnit dál.Ledovce někde roztajou a jinde zase namrznou nové.Tyto “vědci” potřebují zdůvodnit svojí zbytečnou existenci a tak vymýšli blbiny.To,že světové armády odpálily od r.1945 víc než 2000 atomovek jim nevadí.Výbuchy na zemi,pod zemí,v moři a nad mořem i ve vzduchu.Během válek bylo potopeno tisíce lodí a tankerů a taky do moře dopadlo tisíce sestřelených letadel.Vstřílelo se miliony tun různého střeliva a svrhlo miliony tun bomb.A to není zdaleka všechno.Napalm ve Vietnamu,zapálené vrty v Iráku a miliony dalších katastrof.Stále namořnictvo všech států cvičně hází do moře bomby na cvičné cíle a ničí podmořský život a znečistují moře brutálním způsobem.To nestojí,za řeč,že ? Když,ale poletím na dovolenou,tak jsem vyvrhel a ničím planetu.A nemluvím o přírodních katastrofách.Výbuch jedné sopky uvolní více splodin než celá Evropa za 500 let.Tak prosím páni “vědci”už držte hu**.

    1. Jsem na světě už víc než 70 let a takových blábolů jako je ten článek jsem už četl snad stovky. Tak můžu to co napsal Honza jen podepsat a tisíciletá sucha a další katastrofické scénáře které předpovídají ti “vědátoři” už mě nijak nevzrušují. Také jsem četl asi v roce 1963 v časopise Věda a a technika mládeži, že v roce 1980 budeme létat na dovolenou na Měsíc. Tak panikářům a novinářům zdar!

  9. Takže buď bude sucho, nebo bude pršet a buď se ochladí, nebo oteplí. Dávám výpověď a jdu dělat klimatologa! Skvělá práce! 😀

    1. dobré rozhodnutí být klimatolog, virolog, politolog…atd jsou v současnosti nejdůležitější práce na světě a můžete se nazývat experem

  10. Vědci objevily historické důkazy …. už není nutné mít znalosti z gramatiky ..soudě podle ní to psal úplný jouda a Roman Nebeský zřejmě potřebuje dokončit základní vzdělání

  11. České konzervy uvědomte si, že jsme třetí nejhorší znečišťovači v EU (per capita). A neděláme s tím vůbec, ale vůbec nic. Přičemž ostatní se už alespoň nějak snaží. I ta Čína dělá mnohem víc než my. Přijdou velké změny které se nám nevyhnout.
    Čecháčci se vždy tak bojí migrace, ale až se i kvůli nim dá do pohybu celý Bangladéš, protože bude pod vodou, tak nikoho nebudou chtít přijímat… Indie půjde taky, protože tam nastávají obrovská sucha. Nejhorší je, že pokuď nezačneme něco dělat teď, tak to co přijde bude mnohem mnohem dražší, než když něco začneme dělat hned…

    1. Fajn, a co tedy? Schvalne… vypneme prumysl ? A vite, kolik % ma Evropa ze svetove zatizeni? 8%… takze, kdyz se zmeni EU a o 50% snizime emise, za cenu silenych nakladu a chudoby vetsiny lidi? O 4% vuci svetu, jen lokalne. To si v Mexiku daji vic fazoli a smaznou to behem obeda. A myslite, ze kdyby se vse zastavilo a zachranilo, jak tvrdite, ze se zadni migranti nepohnou a budou na zadku doma? To jako fakt???

  12. Jistě! Za všechno může člověk to je jisté ale požáry v přírodě ,zvýšená sopečná aktivita , výskyt přírodního metanu je zanedbatelný. To oteplení planety neovlivní ? Letecká doprava a oceánské lodě jsou vlastně ekologicky v pohodě ale soused od vedle který v zimním období stopí v kamnech 3m dřeva a káru uhlí je vlastně vrah planety a je ho potřeba přiškrtit . V této civilizaci Intošů se přestává používat zdravý rozum!

  13. Tak ono to nebude pod kontrolou a řekl ten vědec taky že to pod kontrolou nikdy nebylo? Dle nich se ženeme do pekla a tak Evropa si našla tu nejkratší cestu a to z kopce a sama jí navíc buduje. Znečištění světa je nezajímá, plasty zaneřádili celý svět a nic se neděje, ale když se země začne bránit a posílá na nás děsivé počasí tak se svádí vina na CO2 a ne na politiky světa co klidně nechávají zaneřádit planetu. Jen se podívejte do obchodů a uvidíte jak to vymysleli. Koupíte si perfektně zabalené zboží a ten obal zaplatíte a pak jej vyhodíte a opět za o zaplatíte, není to dokonalý zisk. Jak je jednoduché vytvořit zákon a toto vše zakázat či to vše hodit na triko firmám co tohle vymysleli a dělají ty jsou odpovědni a my občané, ale nás budou trestat.

  14. Ti tzv. klimatičtí vědci – mají trajektorii tryskového proudu do značné míry pod kontrolou (jak se píše v závěru článku)? Už se to naučili, poroučet větru a dešti? Osvojili si šamanké technologie původních obyvatel Ameriky nebo se inspirovali u komunistů bývalého východního bloku?

    Už jen za ty bláboly bych jim žádný grant a finanční podporu nedal, stejně tu o nic jiného nejde. Poctivá věda je příliš těžká a Einsteinů a Hawkingů málo.

  15. Ozónova dira je prirodny jav, ako potvrdila NASA. Objavuje sa a stráca sa. Dodnes však nebol žiadny vedec potrestaný za škody, ktoré spôsobili tým, že sa museli vymeniť všetky freony, ktoré v tom boli úplne nevinne. Dúfam, že pri CO2 ich exemplárne potrestáme, resp. naši potomkovia v roku 2060.

  16. Nikdo uz nedokaze zabranit tani ledovcu a uz vubec ne Evropa -EU
    ASA – CHINA – RUSKO a dalsi nehodla jit co chce EU a proc taky ze . EU – nejvice Nemecko ma strach ze ledovce roztaji tak moc ze bude zaplaveno to uz vi cca 100let a to se stane to je jasne a otazka je za jak dlouho.Pak je otazka jak dlouho budou cekat nebo se budou muset expandovat smerek k CR . USA po zaplave se stahne do vnitrozemi ale Nemecko atd nema kam se stahnout musi jedi zautocit na jine zeme .

  17. Ano. Skoro týden před skončením léta přiletěly “ruské vlaštovky” (normálně lítají o měsíc později). Kočky se už teď vyžraly tak, že připomínají se zježčných hřbetem při pohledu shora sprostý obrázek.
    Léto bylo extrémně studené, stihl jsem se být koupat jen 3x.

    A soudruzi nám budou pořád blekotat o globálním oteplování.

  18. Ok, oni neumi predpovedet pocasi na 3 dny dopredu. A bedi co bude… Al Gore myslim rikal, ze v roce 2000 bude hladina mori o 20m vyse. A minuly rok si koupil dum na plazi. Ja vam nevim, ale proc jim neverim… zmeny jsou, ale neverim v lidske zasluhy. Bez lidi se to delo take. Ale v roce 2060 uz ti vedci asi nebudou tady, aby je uznali za hlare a magory. Skoda.

  19. Obecně se ochlazuje, čekáme nejchladnější zimu posledních období. Je veřejně známé, že všichni ti profesionální hysterici kolem klimatu podvádí. Vyšlo na denní světlo tisíce mailů dokazujících, že se falšují a upravují data bádání jen aby se dokázalo, že spějeme ke globálnímu oteplování (o tom se přesvědčíme tuto zimu, když budeme platit nehorázné sumy za topení!).
    Kromě toho vysušování a znehodnocování půdy je jedním z hlavních faktorů, že se v Evropě rozšiřují poště. Je to tím, že ničíme svoji půdu umělým hnojivem, chemikáliemi a tím vybíjíme bakterie žijící v zemi, které nám statisíce let pomáhali v pěstování obilí. Vlastní nenažraností likvidujeme naši zem, která pak zákonitě umírá (je prokázáno, že hodnota vitaminů v ovoci a zelenině rapidně klesá).
    Strašáci útočí na každé frontě, protože vystrašený člověk se dobře ovládá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *