Herce Michaela J. Foxe připravila Parkinsonova choroba o paměť i práci. Po operaci nádoru se opět učí chodit

Oblíbeného herce Michaela J. Foxe sužuje jedna osudová rána za druhou. Už před třiceti lety mu byla k velkému překvapení lékařů diagnostikována Parkinsonova choroba, s níž musí nyní 59letý Michael žít a jež mu bere stále více sil, a to jak fyzických, tak těch duševních. Navzdory všeobecným představám se totiž Parkinsonova choroba neprojevuje jen typickými záškuby, ale má vliv také na mozek, který degenerativně poškozuje. U Michaela J. Foxe se přitom nemoc rozvila ve velmi mladém věku, navíc v době, kdy se etabloval jako hollywoodský herec první kategorie. Kdo ví, kam to bez nemoci mohl dotáhnout, ale od té doby má jeho kariéra sestupnou tendenci.

Nejhorší období života přišlo před dvěma lety

Nyní se herec svěřil, že tím jeho zdravotní problémy zdaleka nekončily. V roce 2018 totiž v utajení absolvoval náročnou operaci nádoru na páteři. “Kdybych tehdy operaci nepodstoupil, hrozila mi celková paralýza,” uvedl Michael J. Fox, který už má kvůli Parkinsonově chorobě i tak velmi ztížené možnosti pohybu, pro magazín People. Po operaci se musel znovu začít učit chodit.

Fox překvapil svým výrokem, že to bylo až období před dvěma lety, kdy prožíval nejhorší okamžiky svého života. V té době přitom měl už téměř třicet let diagnostikovanou Parkinsonovu chorobu. Ale až tehdy přestal na životě vidět cokoliv pozitivního. Smutný herec navíc přiznal, že v podstatě ztratil krátkodobou paměť a není schopen si pamatovat texty.

Měl skvělou paměť, ale to už neplatí

Moje krátkodobá paměť je mrtvá. Vždycky jsem byl velmi dobrý v pamatování si všech replik. Pár mých posledních hereckých příležitostí bylo pro mě však jazykově velmi náročných. Měl jsem při natáčení velké problémy s vyjadřováním i pamětí,” říká Michael J. Fox s tím, že na herectví již v podstatě rezignoval a věnuje se pouze psaní. Pravdou je, že zatímco dříve byl zvyklý na hlavní role, v posledních dvaceti letech vystupoval spíše jen v těch vedlejších.

Hrát na kytaru už mi bohužel dobře nejde a kreslit už také nemohu. Na tanec jsem nebyl nikdy dobrý a herectví mi teď dělá problémy. Takže jsem skončil u psaní. Naštěstí mě to moc baví,” říká dnes Michael J. Fox, který evidentně opět našel smysl života.

Foto: Shutterstock