Krematoria zkolabovala, mrtví jsou v mrazících boxech. Těla se budou převážet mezi regiony, řekl Hamáček

Nejsou to nemocnice, co s náporem covidových případů zkolabovalo jako první. Zdravotníci se stále drží a zachraňují lidem životy. Bohužel ne u všech se to ale podaří. Skutečnost, že Covid-19 je vážná nemoc, potvrzují i aktuální problémy krematorií po celé zemi. Někde už skutečně kolabují a nestíhají zpopelňovat nápor těl, která k nim vlivem koronavirové epidemie přicházejí. Situaci řešil ve středu Ústřední krizový štáb, který podle jeho šéfa Jana Hamáčka přijal v tomto ohledu některá opatření.

Mrtví musí být déle v mrazících boxech

Velký nárůst počtu zemřelých evidují krematoria po celé České republice. Někde situaci ještě zvládají na hraně kapacit, jinde už ale nikoliv. Některá krematoria jedou na dvousměnný provoz. Ve Zlíně pak uvažují o zavedení třetí směny. V Moravskoslezském kraji už situace došla tak daleko, že nejsou schopni zajistit žeh zemřelých v řádném termínu.

Situace v Ostravě je komplikovaná již delší dobu. V nejbližších dnech bude proveden převoz 50 těl do krematoria v Hustopečích, které se samo nabídlo. Takto budeme postupovat i v dalších případech. Cílem je zkrátit dobu uložení těl v mrazících zařízeních na minimum,” uvedl ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci.

V Ostravě nestačí ani tři směny

Podle Hamáčka nebude v příštích dnech dostatečná kapacita ani v dalších krajích. Za tímto účelem proto byla zřízena pracovní skupina, která bude monitorovat vytížení jednotlivých krematorií v Zemi a jeho modelování do budoucna. Zemřelí se potom na základě těchto údajů budou přerozdělovat po celé republice. První převoz schválil krizový štáb už v pondělí, a to právě z ostravského krematoria.

Zpopelňují tam na tři směny ve třech pecích, stejně to už nestačí a těla tam čekají na zpopelnění. Nějaký čas jsme to z pietních důvodů nechtěli zveřejňovat, ale už nelze jinak. Jinak si někteří lidé neuvědomí, jak závažná to je situace,” uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura. Nejlepší situace je naopak v Praze, kde je kapacit zatím dostatek. Zdejší krematoria tak mohou vypomáhat.

Foto: Shutterstock