
Banky v České republice se podle všeho utrhly ze řetězu, což může mít neblahé následky hned v několika rovinách. Předně jejich jednání prodražuje lidem nemovitosti nad očekávaný rámec a v dalším sledu je tu riziko ohrožení celého bankovního systému.
Je to nový byznys
Ukázalo se totiž, že některé banky obcházejí pravidla pro poskytování hypoték. Vše souvisí s obrovským rozvojem segmentu takzvaných investičních bytů. Pokud se podíváte na Youtube, najdete zde množství podcastů věnujících se tomu, jak někdo zbohatl na tom, že jednoduše skupoval byty s bankovním financováním. Je to postaveno na premise, že cena nemovitostí musí neustále růst, takže si v podstatě půjčujete levné peníze a kupujete za ně něco hodnotného, čehož hodnota roste.
Pokud si někdo vezme klasickou hypotéku, ať už na vlastní nebo investiční byt, musí projít velmi podrobným zkoumáním vlastní finanční situace. Kromě hodnoty nemovitosti a částky, kterou sami složíte v hotovosti, se zkoumá především vaše bonita. Tedy schopnost pravidelně splácet závazky.
Pakliže si chce někdo koupit bytů více, dříve či později narazí na to, že svou bonitu vyčerpá. Banka jednoduše řekne, že na další nemovitosti již nemá příjmy. Nepomůže mu potom jakékoliv další zajištění či cokoliv jiného. Zkrátka na čas končí.
Ovšem investoři do nemovitostí to s pomocí bank začali účelově obcházet. Zakládají si společnosti s ručením omezeným a úvěry si potom berou na ně. Zde přitom paradoxně neexistuje v podstatě žádný limit a bonita se vůbec nezkoumá. Důležitá je pouze hodnota zástavy, což se splní s koupenou nemovitostí.

Podivní investoři
Výsledkem jsou potom investoři typu Libora Váky nebo Martina Kořenka, kteří se chvástají tím, že mají koupeno 150 až 200 bytů. Navíc tento zázračný recept na financování prodávají v rámci svých mentoringů za horentní částky. Konzultace s nimi, kde vám prozradí postup, stojí kolem 100 tisíc korun.
Jenže co to reálně způsobuje? Bohužel je to uměle hnaný růst cen nemovitostí na steroidech a bez jakékoliv brzdy, kterou pro investory dříve plnila právě ona bonita. Sami tito investoři hovoří o jakémsi perpetuum mobile, kdy neustále kupujete další a další nemovitosti bez jakéhokoliv regulatorního omezení, přičemž sázíte na to, že cena bytů či domů neustále poroste.
Máme tu tedy jednoznačnou realitní bublinu nafukovanou za pomocí bank. Podobným způsobem už podle všeho postupují minimálně stovky až tisíce investorů, z nichž každý cílí na stovky bytů. Banky jim ochotně půjčují navzdory tomu, že to u nich bonitně nevychází. Stačí jim zastavená nemovitost.
Jenže co se stane, až taková bublina splaskne? Ceny mohou spadnout o desítky procent a tito slavní investoři bankám hodí svá “sročka” na hlavu, ať si s nimi dělají, co chtějí. To pak může vyvolat i obrovskou bankovní krizi. Na tento nový model financování by si každopádně měla posvítit Česká národní banka. Na první pohled se tyto úvěry mohou tvářit jako klasické firemní půjčky, ovšem reálně se tu jen financují nákupy nemovitostí jistých osob.
Foto: Shutterstock