
Ačkoliv se to našincům nemusí zdát, Česká republika představuje jednu z nejlepších zemí pro život. Je tu velmi bezpečno, celková situace je zde nebývale stabilní, lidé tu poskytují kvalitní služby a chovají se k sobě hezky, a zároveň zdejší města i příroda mají co nabídnout.
Už se to zase rozjíždí
Vlastně není divu, že některými investory do zdejších statků jsme považováni za takové druhé Švýcarsko. Jsou to hlavně lidé z východu, což bohužel není mnohým po chuti. Jejich zájem o Česko totiž často nepřináší jen pozitiva.
Jak tu investoři ze zahraničí skupují například nemovitosti, činí je drahými a nedostupnými pro běžné lidi. Toto se svého času týkalo Karlových Varů, které dlouhá léta skupovali Rusové, což nakonec přeci jen ustalo, byť tam mnoho bytů a domů stále tato skupina vlastní.
Dnes se však zaměřili na jiný, o poznání lukrativnější region, který v současné době zažívá skutečně strmý růst. Mnozí ho přitom považují za nejkrásnější část České republiky. Jde o Krkonoše, zejména potom tři turisticky oblíbené resorty, kterými jsou Harrachov, Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou.

Je to velmi nepříjemné
Právě tady se aktuálně staví podobným tempem jako například v Praze, protože po apartmánech tam je obrovská poptávka. Když se přitom podíváte na seznamy vlastníků, kteří daný objekt skoupí, zjistíte, že z Česka je obvykle tak dvacet, maximálně 30 % majitelů jednotek. Zbytek jsou zahraniční kupci, podle jmen hlavně ti z Ruska.
Pro Krkonoše to není dobrá zpráva. Neustále se tam staví, často pak v lokalitách, které k tomu nejsou vhodné. Výjimkou nejsou velmi kontroverzní stavby. A důvodem je i to, že jen část jednotek je následně skutečně využívána. Zahraniční investoři je totiž mnohdy skoupí jen na spekulaci. Následně je drží, ale neobývají je. Dokonce je ani neposkytují k pronájmu.
Čtěte také: V Česku by pracoval jen trouba. Bez práce 50 tisíc na ruku měsíčně a celé dny se můžete válet u televize
Není divu, že v některých zemích zavedli regulace pro prodej nemovitostí do zahraničních rukou. Zcela to pravděpodobně zakázat nejde, ovšem dá se to například výrazněji zdanit nebo uvalit jiné překážky.
Foto: Shutterstock