
Je až neuvěřitelné, jak moc je dnes Evropská unie odtržená od zájmů obyčejných lidí, kteří v ní žijí. Jakoby se snad byrokrati v jakési slonovinové věži předháněli v tom, jak průměrné domácnosti, například v České republice, co nejvíce finančně uškodit.
Co se to zase děje?
Jinak si nelze vysvětlit již schválený záměr od roku 2027 zavést systém EU ETS 2, v rámci kterého budou emisními povolenkami zatíženi i české domácnosti. Půjde to sice prostřednictvím firem, avšak dojde k tomu, že zdraží vytápění fosilními palivy, jako je zemní plyn či uhlí, a potom také pohonné hmoty, tedy benzin a nafta.
Úředníci zprvu chlácholili veřejnost, že navýšení nebude nikterak citelné. Jak se ale ukazuje, realita předčila veškeré odhady. “Včera termínový kontrakt pro rok 2027 na povolenku EU pro domácnosti uzavřel na londýnské burze ICE na ceně 76,44 eura za kus,” uvedl ekonom Lukáš Kovanda s tím, že stropem mělo být 45 euro. A to je celý systém teprve v pilotní fázi.
Bude ještě mnohem hůře. Dle výzkumu Univerzity v Kolíně nad Rýnem se cena povolenky rychle vyšplhá nad 250 euro za tunu emisí. Jen tak budou totiž splněny cíle takzvaného plánu EU Fit for 55, což není žádný program výhod pro důchodce, nýbrž zcela nerealistický plán pro bezemisní společnost, kterou chce současná garnitura zavést, i kdyby to domácnosti vyšlo sebevíc dráž.

Je to pořádný průšvih
Pakliže by se tato predikce skutečně naplnila, znamenalo by to od roku 2027 navýšení ceny litru pohonných hmot o těžko představitelných 18,60 korun. “Při průměrné spotřebě pohonných hmot na domácnost čítající v současnosti zhruba 975 litrů ročně se tak jedná o nárůst životních nákladů kvůli dražším pohonným hmotám za jinak stejných podmínek ze zhruba 33 000 Kč na přibližně 51 000 Kč, tedy o nějakých 18 000 korun,” konstatoval Lukáš Kovanda, který se odkázal na další důležitou studii.
Čtěte také: Češi míří do velké pasti kvůli nízkým cenám energií. Varování před plynovými kotly
Jenže to není všechno. Povolenky se budou vztahovat i na vytápění domů zemním plynem, což je v Česku stále dominantní způsob. Průměrná domácnost by si v takovém případě připlatila 33 tisíc korun za rok. Celkově pak ekonom odhaduje navýšené náklady za jeden rok pro běžnou rodinu na 83 tisíc korun. To jsou skutečně velké peníze, když si uvědomíme, že taková obyčejná domácnost hospodaří ročně s částkou kolem 700 tisíc korun. To je více než deset procent pryč, a to ani nemrknete.
Foto: Shutterstock