
V kuloárech se o tom mluvilo poslední rok, přičemž nad tím většina lidí jen mávala blahosklonně rukou s tím, že něco takového přeci nikdy nemůže nastat. Neuvědomovali si však, že na úrovni Evropské unie je to již schválené a že se s tím počítá.
Složitá situace
Řeč není o ničem jiném, než rozšíření systému emisních povolenek o takzvaný EU ETS2. O co jde? Pravděpodobně už jste o tom slyšeli, protože teď je to obrovské téma celé státní garnitury, která neví, jak má lidem vysvětlit, že si budou muset připlatit nemalé částky například za vytápění nebo tankování.
První odhady naznačují, že ceny “povolenek pro domácnosti” vyskočí od samého počátku do značných výšin, což by mělo znamenat třeba to, že lidé vytápějící uhelným či plynovým kotlem si připlatí kolem 10 tisíc korun měsíčně.
Ale běda těm, kdo často jezdí autem a tankují stále ještě benzin nebo naftu. Tady se hovoří o tom, že by cena za jeden litr mohla vyskočit dokonce o 10 až 20 korun. Rázem bychom tu měli ceny pohonných hmot přesahující 50 korun za litr. A to v klidných dobách. Kdyby přišla nějaká ta krize, není vyloučeno, že bychom viděli onu nechvalně proslulou stovku.

Naprostý nesmysl
Celá záležitost je koncipována velmi zrádně. Jak rádi poukazují příznivci tohoto systému v rámci rozšíření Green Dealu, měly by za něj platit hlavně firmy. Tedy prodejci energií či provozovatelé čerpacích stanic. Očekává se od nich, že právě oni budou nakupovat příslušné emisní povolenky. Kritici však poukazují na to, že navýšené náklady samozřejmě okamžitě přeskočí na domácnosti.
Čtěte také: Češi míří do velké pasti kvůli nízkým cenám energií. Varování před plynovými kotly
Teď se hraje o to, jak celý systém zrušit nebo alespoň nějak zmírnit, protože jinak to na domácnosti od roku 2027 dopadne plnou silou. Jde přitom o naprostý opak toho, o co se vláda snažila v době energetické krize. Tehdy také podobně vyskočily ceny energií či pohonných hmot. Aby si je lidé mohli dovolit, musely být nastaveny stropy a rozpočet to stálo obrovské peníze. A teď je tu řešení, že by se to lidem jednoduše zdražilo právě ze strany státu, což není moc pochopitelné.
Foto: Shutterstock