
V některých ohledech se zdá, že se společnost vrací jakoby nazpět. Je to vidět třeba v tom, že v rámci automobilového průmyslu přechází na elektromobilitu, což je starší vynález než modernější benzinové a dieselové motory, jakkoliv se to tak mnohým nemusí zdát.
Je to stále horší
Ovšem tady se dá ještě diskutovat o nějakých přínosech a záporech toho kterého pohonu. V něčem se ale situace zcela jednoznačně zhoršuje. Třeba v tom, že je lidem upírána možnost platit kartou. Vidíme to i v České republice, kde to má poměrně nehezké souvislosti. Poté, co tato vláda zrušila EET, přestala řada podnikatelů ve službách přijímat platební karty. Je veřejným tajemstvím, že se vrátili do zóny šedé či černé ekonomiky.
Někde potom můžete vidět dokonce i oznámení, že platba kartou je zpoplatněna, což má lidi od jejího použití především odradit. Stále ale platí, že slušný podnikatel v Česku může karty klidně přijímat a ještě na tom vydělá. Jenže jinde už je situace poněkud odlišná.
Například na Slovensku mnozí přestali karty přijímat, případně lidem účtují poplatek za jejich použití. Nejde jen tak o nějaký rozmar podnikatelů, ale naprostou nutnost. Tamní zákony totiž praví, že se z každé transakce, a to včetně těch provedených platební kartou, musí platit daň.
Celkově je to zcela absurdní nařízení, nad kterým ekonomové kroutí hlavou, protože skutečně z každé přijaté či odeslané platby musíte uhradit malý poplatek ve formě daně.
V případě placení kartou to má speciální úpravu, kdy podnikatel sice nemusí odevzdat desátek z každé transakce, ale pouze jednou ročně za jednu konkrétní kartu. “Platby kartou nejsou zdaňované sazbou daně dle výše platby, ale při používání karet se uplatňuje daň 2 EUR ročně za každou použitou platbu,” uvádí ve vysvětlení Tatra Banka.
Třeba takový supermarket, kam chodíte nakupovat po celý rok a vždy platíte jednou kartou, to asi nějak zvládne. Za toto období zaplatí zkrátka dvě eura. Jenže jak k tomu přijde třeba provozovatel stánku na cyklostezce, kde má neustále novou klientelu?

Nejsou to dobré vyhlídky
Pokud tito lidé chtějí zaplatit svou útratu, třeba 10 euro, kartou, potom to pro takového podnikatele znamená, že musí zaplatit 2 euro za danou kartu. Jenže tento člověk se k němu už v konkrétním roce třeba vůbec nevrátí.
“Je to naprosto strašné a likviduje to tady podnikatele,” říká majitel restaurace v Košicích. “Kašlu na nějaká pravidla a každý, kdo chce zaplatit kartou, to bude mít zpoplatněno.“
Čtěte také: Důchodci v Česku přijdou o největší finanční výhodu. Stát s nimi prudce vymetl
V zásadě se takto Slovensko ve velkém vrací k hotovosti. Podobně je tomu také v Maďarsku. Je přitom spíše otázkou času, kdy něco takového zkusí někdo i v České republice. Tato daň se totiž velmi dobře vymáhá, což se při rostoucím zadlužení opravdu hodí.
Foto: Shutterstock