Po Novém roce bude ještě hůře. Hlavně, že si lidé užijí Vánoce, odmítá šéf lékařů Kubek uvolňování

V České republice jakoby začala opět panovat vlna euforie z toho, že čísla nakažených začala rychle klesat a že se nenaplnily ty nejhorší scénáře. Z některých míst už opět zaznívají slova o tom, jak dobře jsme to i tentokrát zvládli. Vláda už připravuje půdu pro poměrně rychlé uvolňování opatření, protože chce obchodníkům umožnit alespoň částečně umazat ztráty před Vánoci.

Čísla jsou zkreslená

Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka si ale právě nyní zaděláváme na další velké problémy. Rychlé rozvolňování podle něj není na místě. “Pes nepes. Rostou tlaky na rozvolňování a bojím se, že k rozvolňování dojde příliš brzo. Začátkem prosince se otevřou nákupní centra, lidé si užijí Vánoce a po Novém roce budeme mít ještě větší problém,” uvedl Milan Kubek v televizi Prima. Současná čísla podle něj ještě nejsou kdovíjakým důvodem k optimismu.

Milan Kubek totiž poukazuje také na to, že rychle neklesá jen počet nových případů, ale také provedených testů. “V jeden den jsme udělali o 15 tisíc testů méně. Ta čísla jsou zkreslená, reprodukční číslo není tak nízké,” uvedl šéf lékařů. Klesá sice také podíl pozitivních testů na celkovém počtu, ale poměrně pomalu. Tento ukazatel tak stále zůstává vysoký a představuje riziko.

Podle Prymuly brzdíme pomalu

S Milanem Kubkem v tomto ohledu souhlasí také epidemiolog Roman Prymula. “Brzdíme. Otázka je, jestli brzdíme dostatečně intenzivně,” řekl bývalý ministr zdravotnictví a rovněž varoval předtím, aby se opatření rozvolnila příliš rychle. Pokud by k tomu došlo, rychle se vrátíme zpátky. Při současných opatřeních se Česká republika dostane pod tisíc případů denně přibližně 14. prosince, předpovídá Prymula. To je také hodnota, od které je možné opět začít spolehlivě trasovat a mít tak epidemii pod kontrolou. Pokud se ale začne rozvolňovat, nemusíme se pod tuto hranici dostat vůbec.

Tento pátek provedly laboratoře přibližně 30 tisíc testů na koronavirus. Je to o 10 tisíc méně než před týdnem. Mezi testovanými je stále asi čtvrtina nakažených.

Foto: Freepik