Po překonání covidu nemusí být život jako dřív. Stále více pacientů trápí vyčerpání, nehledě na věk či průběh nemoci

Objevuje se stále více znepokojivých informací o tom, že negativním testem to pro pacienty infikované koronavirem nekončí. Kromě toho, že u lidí s vážnějším průběhem nemoci pozorují lékaři jizvy na plicích nebo sníženou kapacitu plic, je tu ještě další problém: nevysvětlitelná únava až vyčerpání.

Nezáleží na průběhu nemoci

S ním se potýká poměrně významná část všech pacientů, kteří se z covidu vyléčí. “Mnozí pacienti mi v ordinaci říkají, že jsou po koronaviru vyčerpanější než po prodělání jiné nemoci. Únava je určitě větší,” řekl pro Lidové noviny předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Příkladem může být třicetiletý Jakub, který si ještě v létě užíval pravidelného běhání ve Stromovce a cvičení v posilovně. Je to sportovec. Dnes ale nemá sílu vůbec na nic, protože v září prodělal covid-19. Poměrně rychle se vyléčil a je negativní. Jenže pořád cítí obrovskou únavu.

Jeho pocity zcela přesně dokládá také irská studie publikovaná na konci září. Z té vyplývá, že více než polovina vyléčených pociťuje neustálou únavu. A to klidně několik měsíců poté, co se z covidu oficiálně vyléčili. Vědci navíc upozorňují na znepokojující faktor. Nezáleží podle nich na tom, jaký měl dotyčný průběh nemoci, tedy zda byl lehký, střední nebo těžký. Důležitý podle všeho není ani věk nebo životní styl. Snad jen asymptomatičtí lidé, tedy ti, u kterých se nemoc Covid-19 projevila a měli jen pozitivní test na koronavirus, těmito problémy netrpí.

Imunita musí bránit více orgánů

Únava po prodělání koronaviru nesouvisí s fyzickou kondicí daného člověka. Ukazuje se, že někteří vysportovaní jedinci mají paradoxně delší dobu problémy a jsou déle unavení,” potvrzuje lékař Šonka. Podle něj o koronaviru stále víme jen velmi málo a na předčasné závěry je proto brzy. Dodává, že únava je příznakem každé virózy a zatím nevíme, proč po covidu převládá tak dlouho v tak citelné formě.

Podle vědců může být únava spojena s oslabením imunity. Ta dostává při covidu pořádně zabrat a obnovuje se jen velmi pomalu. Po prodělání nemoci je člověk slabší také proto, že tato nemoc je zákeřnější než třeba chřipka. Oproti ní napadá větší množství orgánů, které se imunita musí snažit ochraňovat.

Foto: Freepik