Prázdného panáka Petříčka není žádná škoda. Matěj Stropnický odvolaného ministra zahraničí nešetřil

Odvolání ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka vyvolalo velkou vlnu emocí. Slyšet jsou především jeho zastánci, kteří poukazují na to, že jde o jednoho z mála jednoznačně prozápadních členů vlády a také na skutečnost, že byl odvolán velmi nestandardně poté, co prohrál souboj o předsednický post. Zároveň se často upozorňuje na to, že Petříček nebyl, eufemisticky řečeno, oblíbencem prezidenta Miloše Zeman, který po jeho hlavě volal dlouhodobě.

Ne všichni ale vidí roli Tomáše Petříčka kladně. Například bývalý předseda Strany Zelených, s níž sociální demokracie v poslední době koketovala ohledně spojenectví do voleb, Matěj Stropnický volil slova, ve kterých ministra zahraničí kritizuje.

Ministra Petříčka není žádná škoda. Byl to jen papoušek bruselských brífíngů, které na rozdíl od Zaorálka nebo Schwarzenberga pro jistotu opakoval úplně doslovně, aby je náhodou nepopletl. Jeho hlavní motto bylo: Říkej za každým třetím slovem ‚prozápadní‘, tím si obmotáš média, a byl by i proti východu slunce, kdyby se domáknul, že to na náplavce zabírá,” uvedl Stropnický na svém facebookovém profilu. “Jediné, nad čím musím znovu žasnout, je to, pro jak velkou část zeleného a liberálně levicového prostředí, které samo sebe považuje za velmi kriticky myslící, se stal symbolem naděje na levici právě tento úplně prázdný panák.

Odvolání Tomáše Petříčka bylo velmi rychlou a podle všeho dopředu připravenou akcí. Už o víkendu, kdy kontrolu nad sociální demokracií znovu získal Jan Hamáček, se nahlas mluvilo o tom, že další týden už ministr zahraničí nepřežije. Nakonec to šlo skutečně bleskově. Hamáček se se svým sokem sešel ještě v neděli, kde mu oznámil, že končí. Už v pondělí se pak pod jeho odvoláním skvěl podpis prezidenta Miloše Zemana.

Ukazuje se však, že Jan Hamáček neměl dopředu připravenou náhradu. Oslovil sice Lubomíra Zaorálka, kterému se ale z jeho současné funkce ministra kultury příliš nechce. A tak Hamáček zatím resort zahraničí povede sám. To ostatně činil téměř rok před nástupem Petříčka, kdy prezident Zeman odmítal jmenovat původního kandidáta ČSSD, Miroslava Pocheho.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments