
Pokud si myslíte, že informace o zůstatku na vašem bankovním účtu by měla být soukromá a chráněná bankovním tajemstvím, pravděpodobně vás příliš nepotěší již schválená novinka, která tuto dříve nedotknutelnou instituci výrazně narušuje a v podstatě činí věcí veřejnou.
Složitá situace
Státu docházejí peníze a Ministerstvo práce a sociálních věcí proto vymyslelo komplexní reformu sociálního systému. Právě přes něj teče obrovské množství mandatorních výdajů, přičemž jsou tu tlaky, aby se to trochu snížilo.
Problémem jsou hlavně nejrůznější dávky a příspěvky, jež se čerpají neoprávněně. V jejich podmínkách je sice už teď uvedeno, že je nesmí čerpat člověk, který má určité finanční zajištění, jež by mohl použít v první řadě, než požádá o příspěvek.
Jenže něco takového bylo dosud velmi problematické zkontrolovat, a tak dnes příspěvky proudí i k lidem, kteří mají na účtu třeba i miliony korun. Formálně jde totiž jen o to, jaký mají příjem a ten mohou mít klidně nulový. Ovšem to ještě neříká, že jsou na tom finančně skutečně špatně.
Nově teď bude mít Úřad práce rozšířené pole působnosti. Bude přímo u vaší banky zkoumat, kolik máte naspořeno, a ta mu to bude povinna říci. Stejně tak bude vyhodnocovat, kolik vlastníte nemovitostí nebo vozidel.

Někdo na to vyzraje
Všude budou nastaveny limity, které pokud překročíte, žádný příspěvek jednoduše nedostanete. Pro domácnost tvořenou jednotlivcem to bude 200 tisíc korun na účtu.
Čtěte také: Krach velké banky otřásl Českem. Tohle nikdo nečekal, peníze jsou už v tahu
“Je to velmi kontroverzní, protože mnozí lidé si spoří na důchod, a když se dostanou do problémů se svým příjmem, nebudou si moci požádat o podporu,” říká finanční poradce Michal Vácha. “Navíc je to i nespravedlivé, protože úřad se podle všeho nedostane do některých institucí. Třeba pokud si peníze uložíte na Revolut nebo účet nějakého zahraničního brokera, pravděpodobně na ně nepřijde.“
Foto: Shutterstock