Třináct let beze stopy, až doteď. Příběh unesené dívky Madeleine ožívá

Madeleine McCann byly tři roky, když byla naposledy viděna. Její rodina trávila společně s přáteli dovolenou v portugalském letovisku Algarve. Vše bylo v naprostém pořádku, než “Maddie” večer 3. května 2017 zmizela ze svého pokoje v apartmánovém komplexu v klidné obci Praia da Luz.

Její rodiče, Kate a Gerry McCannovi, nikdy neztratili naději, že svou dceru jednou znovu uvidí živou. Odstartovali celosvětovou mediální kampaň, která trvala celé roky. Ale opravdovou stopu po Maddie nikdy nezískali. Až teď.

3. květen 2007

Manželský pár lékařů McCannových z anglického hrabství Leicestershite se vydává se svou tříletou dcerou Madeleine a dvouletými dvojčaty na dovolenou do portugalského Algarve. V tento večer si Kate a Gerry vyrazí spolu se spřátelenými manželskými páry na jídlo do restaurace Ocean Club v Praia da Luz.

Přibližně 50 metrů od restaurace spí děti McCannových v pronajatém paartmánu. Podle výpovědi páru vždy jeden každou půlhodinu chodí děti kontrolovat. Ve 22:00 zaznamená Kate McCann zmizení své dcery Madeleine. Do té doby zavřené okno apartmánu je nyní otevřené. S těmito poznatky zalarmují McCannovi portugalskou policii.

4. květen 2007

Strýc Madeleine, John McCann, organizuje mediální kampaň. Britské noviny zveřejňují fotku holčičky na titulních stranách. Kate a Gerry prosí v britské televizi domnělého únosce, aby jejich dceru propustil, a veřejnost pak o to, aby je v jejím hledání podpořila. Tento apel podpoří mnohé celebrity, například David Beckham nebo Cristiano Ronaldo.

Mezitím prohledávají stovky policistů letovisko Praia da Luz a jeho okolí. Podle údajů policejního ředitelství byla policie na místě deset minut od nahlášení zmizení. V dalších dnech bylo v Portugalsku zadrženo několik podezřelých Britů.

Madeleine zmizela bez jakékoliv hmatatelné stopy.

12. květen 2007

Portugalská policie hledání Madeleine v místě činu zastavuje. Její mluvčí sděluje, že nezískala žádné výsledky. Dochází však k velkému tlaku na vyšetřování. Místní média informují o dvou podezřelých, kteří byli vyslýcháni a měli mít na únosu nějaký podíl. Jistý britský podnikatel vypsal odměnu jednoho milionu liber za osvobození dívky.

Léto 2007

Z různých zemí přicházejí informace “očitých svědků” o tom, že dívku spatřili. V září se poprvé objevuje fotografie. Neostrý obrázek zachycuje dvojici lidí na pláži a hornatou krajinu na pozadí. Rázem se tato fotka dostává na titulní stranu takřka všech britských novin. Otázka zní: Nachází se Madeleine v Maroku? Autorkou fotky byla španělská turistka na severu země, která zde zachytila ženu, jak na zádech nese blonďaté dítě. Vypadlo, že je Madeleine podobné.

Duben 2008

Do okruhu podezřelých se dostávají rodiče Madeleine. Rok po zmizení své dcery oznamují knihu o tragických událostech, z jejíhož prodeje chtějí financovat fond, jehož prostředky využívají k hledání své dcery.

McCannovi přiznávají svou chybu, kdy nechali své děti v hotelovém pokoji bez dozoru. “Ale my za tuto chybu platíme více, než si kdo dokáže představit,” říká Gerry McCann. On a jeho žena se podle svých slov nikdy nevzdají. “Jedno je jisté: neviděl jsem nic, co by dokazovalo, že je mrtvá.

V této době podporují kampaň za nalezení Maddie další prominenti v čele s princem Charlesem, papežem Benediktem XVI., autorkou Harryho Pottera J.K. Rowlingovou a podnikatelem Richardem Bransonem.

Rodiče Madeleine McCann. Jednu dobu byli ve vážném podezření portugalské policie, že na zmizení své dcery mají podíl. To bylo později vyvráceno. Kate a Gerry McCannovi celá léta neúnavně na případ Madeleine upozorňují.

Červenec 2008

Čtrnáct měsíců po zmizení Madeleine zveřejňuje portugalská policie svou závěrečnou zprávu. Uvádí, že zastavuje vyšetřování. Konstatuje také, že není schopna doložit, zda byla dívka unesena nebo zabita. Proti trojici osob, které byly v souvislosti s případem vyšetřovány, nebyly shromážděny žádné důkazy. V případě podezřelých šlo o Brita jménem Robert Murat a rodiče Maddie.

Květen 2009

Rodiče Maddie zveřejňují novou fotografii, kterou vytvořil soudní lékař a která by měla ukazovat přibližné vzezření dívky ve věku šesti let.

Duben 2011

V den osmých narozenin Madeleine, 12. května 2011, zveřejňují rodiče svou knihu o případu. Podle nepotvrzených zdrojů jim s ní pomáhala Joanne K. Rowling. Poskytla páru důležité tipy při psaní.

McCannovi jsou přesvědčeni, že jejich dcera byla unesena. Portugalská policie naopak došla k pravděpodobnému závěru, že dítě zemřelo v apartmánu a rodiče jeho tělo odstranili.

Září 2011

Na případu už nepracuje jediný policista. Jediné informace proudí od malého týmu soukromých detektivů, které si na prošetření najali rodiče. Jejich kniha se ve Velké Británii i v dalších zemích světa stává rychle bestsellerem. Vzhledem k obrovskému tlaku veřejnosti vyhoví britská vláda požadavku McCannových a nechává Scotland Yard prošetřit celý případ. O jeho obnovení však musí rozhodnout portugalská policie. Ta to však odmítá.

14. října 2013

Scotland Yard došel k určitým závěrům a v říjnu 2013 se v britském pořadu Crimewatch objevují podobizny muže, který měl být v Praia da Luz spatřen. Podle všeho mluvil tento muž německy. O dva týdny později obnovuje portugalská policie vyšetřování.

Březen 2014

Britská policie hledá muže, který mezi lety 2004 a 2006 sexuálně obtěžoval pět dívek v oblasti Algarve. Vloupával se do apartmánů, které byly obývány nejčastěji britskými rodinami. Podle Scotland Yardu měl tento muž velmi nezdravý zájem na mladých bílých dívkách.

Portugalská policie uvedla, že tato stopa byla sledována už před časem a nové stopy vedly k obnovení případu.

Červen 2014

Britská a portugalská policie provádí výkopové práce v oblasti Algarve. Prohledávána je řada pozemků v blízkosti prázdninového komplexu, kde Madeleine zmizela. Nasazeni jsou také psi. Vše bez výsledku. Vyšetřování opět končí.

Poslední podezřelý. Německá policie se domnívá, že Madeilene unesl a pravděpodobně zabil recidivista Christian Brückner.

3. června 2020

Spolkový kriminální úřad ve Wiesbadenu zveřejňuje třaskavou informaci. Státní zastupitelství v Braunschweigu vyšetřuje 43letého Němce Christiana Brueknera z podezření vraždy. Ten už byl v minulosti odsouzen za sexuální zneužívání dětí. Obviněný se v době činu vyskytoval v Praia da Luz. Aktuálně si odpykává delší trest.

28. července 2020

Německá policie prohledává pozemek ve městě Hannover v blízkosti místa, kde žil obviněný Christian Bruekner. Na místě našla utajený sklep.

Pátrání nadále pokračuje.

Foto: archiv rodiny McCannových

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *