
Bankomaty představují v běžném životě velkou pomoc. Vlastně právě díky nim je práce s hotovostí stále velmi příjemná. Pokud by tu nebyly a muselo se neustále chodit na pobočky, zřejmě už by se přešlo výhradně na bezhotovostní platby.
Špatně to dopadlo
Pravdou ale je, že bankomaty jsou stále hojně využívány. Dokonce více než kdy dříve, protože banky na svých pobočkách citelně omezují služby. Dříve se vyšší obnosy vybíraly či vkládaly prakticky výhradně na pokladnách bank, ale to už dnes neplatí.
Moderní bankomaty totiž fungují i jako vkladomaty. Navíc běžné tarify umožňují bezplatné výběry i vklady, což o pobočkách neplatí. Když jde vše hladce, je to skvělé. Ale běda, když se něco pokazí. Najednou není po ruce nikdo, kdo by mohl pomoci a peníze jsou ve velkém ohrožení.
“Právě mi bankomat Fio Banky sežral 300 000 korun,” uvedla na sociální síti X poškozená klientka. “Po vložení peněz obrazovka zčernala, bankomat vrátil kartu a vylezl prázdný lístek. Pak se bankomat zrestartoval a tváří se, že normálně funguje.“

Banka se zrovna nepřetrhne
Problém je ale v tom, že peníze se na účet nepřipsaly a zůstaly někde v útrobách bankomatu. Avšak bez jakéhokoliv potvrzení o tom, že byly přijaty. Klientka nakonec zamířila na pobočku, kde se rozhodla transakci reklamovat. Dozvěděla se, že na vyřízení má banka 30 dní.
Není jasné, o jaké jde peníze. Typicky však vkladomaty používají například restaurace či jiné podniky, aby si do nich vložily svou tržbu. Pakliže pak tyto peníze nemají k dispozici, mohou se dostat do potíží, jelikož samozřejmě musí platit za suroviny, energie, nájem či personál.
Čtěte také: Česká bankovka má hodnotu 20 milionů. Lidé to nevěděli, mohou ji mít doma
Pravdou ale je, že vyšší hotovostní částky mohou dnes být obecně původcem nejrůznějších obtíží. Někteří diskutující se domnívají, že 300 tisíc korun už bylo na bankomat příliš a že byl překročen limit pro operace s hotovostí.
Foto: Shutterstock