
Je třeba si přiznat, že v dnešní době už někteří lidé vůbec nemají základní pracovní návyky, a to navzdory tomu, že tuzemské firmy by potřebovaly doslova každou ruku. Jenže některým lidem se prostě pracovat nechce a zjišťují, že v moderním pečovatelském státu to není ani třeba.
Problematický systém
Vše dnes vlastně závisí na tom, že většině lidí je pořád přeci jen hloupé spolehnout se na sociální dávky od státu. Jakmile se však otrkají, zjišťují, že to nic není. Navíc se v tom učí stále více chodit a vychytají si nejrůznější fígle, jak nafasovat co nejvíce finančních prostředků.
To je ale problém, protože sociální systém tu v žádném případě nemáme proto, aby z něj dlouhé roky tyla jedna skupina obyvatel, ale proto, aby pomohl každému, když se dostane do krátkodobých problémů. Než se zkrátka postaví opět na vlastní nohy.
Někomu to ale prostě nevysvětlíte, jelikož lákadlo neustálého povalování doma a nulového stresu z práce je příliš vysoké. Třeba takový příspěvek na bydlení dokáže být velmi štědrý. A paradoxně je tím štědřejší, čím méně si vyděláte.

Složitá situace
Pokud má rodina dvě děti, může si takto přijít klidně na 25 tisíc korun. A to jen na příspěvku na bydlení. Dále si potom zažádá o příspěvky na děti a další dávky, které mohou dát dohromady velmi slušnou sumu. Bohužel pak někdy dochází k tomu, že tyto domácnosti mají schválně velký počet dětí, protože díky tomu čerpají o to vyšší dávky. Proti tomu prakticky neexistuje obrana.
Je tedy naprosto namístě, aby byly zavedeny zásadní změny do tohoto zneužitelného systému. V první řadě byla schválena takzvaná superdávka, kdy bude vše vypláceno najednou, aby úřady zjistily, kolik která domácnost vlastně pobírá kumulativně. V tomto ohledu se dají očekávat velká překvapení.
Čtěte také: V Česku se rozjela kontrola lidí. Kdo neotevře dveře, dostane pokutu 20 tisíc a vyhodí ho z práce
V plánu je také zavedení jakési povinné práce, kdy by byli nepracující lidé jednoduše donuceni dělat alespoň něco, například v rámci obecních prací, jinak by o příspěvky jednoduše přišli. Cílem samozřejmě je, aby si našli nějakou standardní práci a pustili se státního cecku.
Foto: Shutterstock, zdroje: Úřad práce, MPSV