
V České republice existuje velmi štědrý sociální systém, který vám dokáže pomoci, pakliže máte nějaké potíže. Ovšem je také pravdou, že se tento systém hojně zneužívá, a tak je třeba jeho participanty pořádně kontrolovat.
Je to běžná praxe
Jedním z nejzneužívanějších příspěvků od státu, respektive zaměstnavatele, je takzvaná nemocenská. Té by měli lidé využívat pouze v závažných případech, kdy skutečně nemohou dorazit do práce.
Jak by vám ale potvrdila jakákoliv větší firma zaměstnávající velké množství lidí, zaměstnanci marodí až překvapivě často. Leckdy je v jejich chování možné vysledovat i určitý model. To firmu je to ale velký problém, protože počítá s určitým počtem zaměstnanců pro své potřeby, a následně jich několik procent nedorazí do práce. Zákonitě je tak nutné mít v záloze více lidí, čímž se ovšem výroba, ale i konečná cena výrobků či služeb prodražuje.
Nelze se tedy divit tomu, že správné čerpání nemocenské je pravidelně kontrolováno. Jde o to, aby lidé byli skutečně doma nebo v místě, které v žádosti uvedli. “Dojdu si na nákup, však se nic nestane. A jako na potvoru se vám za tu půlhodinku doma vystřídá šéf a úředník ze sociálky,” uvádí hypotetický příklad Jana Jáčová ze společnosti ÚOL Účetnictví.

Dostanete se do úzkých
“Když vás nezastihnou doma, budete se muset dostavit k lékaři. Tam vysvětlíte, proč jste nebyli dostupní. Sociálka vám vysvětlení může, ale nemusí uznat,” vysvětluje další postup s tím, že následně vám může být nemocenská odebrána a v závažných případech udělena pokuta 20 tisíc korun.
Hojit se však může také zaměstnavatel, který vám v lepším případě odebere náhradu mzdy, kterou vám vyplatil. Pakliže byste ale třeba v době nemocenské vyrazili na dovolenou a byli dlouhodobě nedostupní, může vás klidně vyhodit z práce.
Čtěte také: Známý obchodní řetězec nabízí zaměstnancům na prodejní ploše plat 1,2 milionu korun za měsíc
Na to je skutečně třeba si dát pozor, zejména u těch, kdo nemocenskou čerpají často. Tam jsou totiž zaměstnavatelé motivováni se takového člověka zbavit, a budou u vás provádět časté kontroly, aby vás nachytali. Pakliže se jim to povede, mají právo vám dát výpověď. A za porušení pracovní kázně dokonce i bez odstupného.
Foto: Shutterstock, zdroje: Business Info, ČSSZ