V USA dochází toaletní papír. V obchodním řetězci je k dispozici už jen “na příděl”

Spojené státy americké se potýkají s výpadky několika druhů zboží, což je dáno zejména rozbitím logistických řetězců v covidové době. Velmi vážná je situace například s dodávkami toaletního papíru, které jsou v posledních týdnech nedostatečné. Zásoby obchodních řetězců se proto tenčí, jak upozorňuje televize CNBC. Významný řetězec Costco tak už přikročil k málokdy vídanému kroku, když omezil prodej nejen toaletního papíru, ale také papírových ubrousků či úklidových potřeb. Zákazníci si tohoto zboží mohou koupit pouze určité množství. Více jim obchodník neprodá.

Došli řidiči

Důvodem jsou problémy v dopravním řetězci a znovu sílící vlna epidemie covidu-19, kterou se v zemi nedaří dostat pod kontrolu navzdory poměrně vysoké proočkovanosti. Ukazuje se však, že koronavirus si umí najít cestu i ve společnosti, která je z více než 60 % proočkovaná. Prezident Joe Biden tak už nařídil větším firmám, že jejich zaměstnanci se budou muset očkovat povinně.

S dodávkami toaletního papíru a dalšího zboží přitom nemá problémy pouze Costco. Obchodním řetězcům a jejich partnerům se nedaří zaměstnávat dostatečné množství řidičů, kteří by zabezpečili bezproblémovou přepravu zboží. Jde o postcovidový fenomén západního světa: zmizeli pracovníci. Podle informací Costca nejsou výjimkou ani třítýdenní zpoždění v dodávkách objednaného zboží.

Prázdné regály s toaletním papírem v USA. Obchod musel prodej omezit. / Foto: Shutterstock

Vrací se panické nákupy

Zboží se dostává do skluzu už v přístavech. Firmy nemají dostatek přepravních kontejnerů a situaci navíc zhoršuje i koronavirová epidemie. V mnoha státech na celém světě pak chybí řidiči kamionů,” uvedl pro CNN finanční ředitel společnosti Costco, Richard Galanti.

Svým způsobem se tak vrací fenomén panických nákupů, kdy se lidé snaží zásobit zbožím, které může být brzy nedostupné a tím problémy ještě zhoršují. Paradoxně loni, kdy epidemie započala, k žádným zásadním výpadkům v dodávkách nedocházelo. Dnes jsou ale mnohem častější.

Nejde přitom o jediný problém, který musí zákazníci a obchody řešit. Dramaticky rostou také ceny zboží. Lidé se tak musí připravit na vlnu zdražování zboží základní potřeby.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

17 názorů k článku “V USA dochází toaletní papír. V obchodním řetězci je k dispozici už jen “na příděl”

  1. Nejhorší na tom je, že ho brzy budou hodně potřebovat. Z vlády dementního Bidena a BLM se poserou.

    1. KDYZ z nich 30 let padají pouze hovna tak jim nezbyde než diskutovat o hajzl papíru .Hlavni je ted nevolit Piraty a kriminalniky ze SPOLU .

  2. “zmizeli pracovníci”… ano ano, jistě si všichni říkáte, kde vlastně jsou, kampak se nám ti čerchmanti ztratili…
    Neztratili se, umřeli! Ale na na koronavirus ale na očkování.
    A proto musíme zavěst povinné očkování nejlpí pro všechny už od narození, protože přesně tohle chceme. Už aby ten zbytečný xindl vychcípal a mohli jsme si znova užívat čistou přírodu a nerušený výhled od obzoru k obzoru…

  3. Při předvolebních mítincích by mohla být provedena sbírka a tak pomoci našim bratřím za oceánem. Určitě by to ocenili a dali nám slevu na nějaké vyřazené zbraně.

  4. Nojo – u nás jednou před lety vyhořela továrna, a dodnes se toho zneužívá ke tvrzení, že za socialismu byl toaleťák a vložky. nedostatkové zboží. No, bylo – asi 14 dní :-D. Tak teď se mohou tito pisálci zaměřit na Emeriku, jaká je tam bída 😀

    1. Emerika je kde, krávo rudá? V normální zemi by to nic neznamenalo , jenže u vrahů komunistů to byla pohroma, stejně jako “nečekané” ochlazení v lednu 1979. —DDDDDD— Alespon jsme měli čas na hokej a plánování emigrace!!–DDDD—

  5. Nějak se ten globální kapitalismus vedený neviditelnou rukou trhu začíná hroutit.

  6. To musí být novinářská kachna.V tom ,,dokonalém” kapitalismu přece vždycky všechno funguje naprosto přesně.To se mohlo stát jedině v socialistickém Československu,když vyhořela papírna specializovaná
    na výrobu higienických pomůcek a téměř rok nebyla náhrada a vše se muselo dovážet.Nebo že by to na tom dokonalém západě bylo všechno
    jinak?

  7. Indie má proočkovaných jen asi 10 % populace. Zato masívne aplikuje Ivermectin a podařilo se jí snížit úmrtnost na 6 lidí za den při 240 milionech lidí. To je 1 mrtvý na 60 milionů lidí a den, tedy fous víc než 1 mrtvý týdne na 10 milionovou populaci, jakou máme my.
    Kolik mrtvých denně máme při 70% proočkovanosti nefunkčními sajrajty od západoevropských farmaceutických firem? Obávám se, že pod dvě úmrtí za den jsme nespadli ani v nejpříznivějších dnech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *