Vakcína Sputnik V způsobí infekci virem, potvrdili vědci. Rusové zuří

Pořádnou ránu na své dosud dobré pověsti dostala ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V. Brazilský lékový regulační úřad Anvisa totiž odmítl udělit látce povolení k užívání v této zemi, a to navzdory tomu, že se tu potýkají se silnou epidemií, jež si každý den vyžádá více než tisíc životů. Jenže Sputniku V zkrátka dobrozdání udělit nemohli, protože se objevila velmi vážná podezření o bezpečnosti této vakcíny.

Brazilský kontrolní úřad Anvisa uvedl, že šarže, která mu byla dodána, obsahovala významnou vadu. Ve vakcíně totiž našli živý adenovirus, který by se mohl replikovat, tedy množit v lidském těle. Dostupné dokumenty o Sputniku přitom deklarují, že obsažené adenoviry jsou geneticky upraveny, aby se nemohly množit.

Brazilci se ale domnívají, že při výrobě vakcíny došlo k chybě a objevil se problém známý jako “rekombinace”. Ten modifikovaným adenovirům umožní získat zpět geny, které jsou potřebné k replikaci. A právě to se zřejmě u této šarže vakcíny stalo.

Potvrdily se tak obavy z bezpečnosti ruské vakcíny. Zatímco odborníci po celém světě se shodují, že na papíře vypadá Sputnik V velmi dobře, problém se může skrývat právě ve výrobním procesu, s nímž má Rusko dlouhodobé problémy. V důsledku nedokáže udržet stabilní kvalitu výrobku a také jeho čistotu.

Brazilce podpořila řada vědců, kteří se seznámili s jejich poznatky. “Vektor vakcíny Ad5 je zjevně schopný replikace. Výrobci zjevně zanedbali odstranění E1, takže aplikace této vakcíny vede k infekci živým adenovirem 5. Z toho důvodu Brazilci vakcínu správně odmítli,” uvedla viroložka Angela Rasmussenová z Kanadské organizace pro vakcíny a infekční choroby na svém Twitteru.

Neznamená to, že by se v lidském těle začal množit koronavirus, ale právě jen adenovirus. Tento patogen není nijak zvlášť nebezpečný a většinu lidí by neohrozil. Pokud má ale někdo horší imunitu, mohla by u něj nastat nepříjemná reakce. Každopádně není možné vakcínu vyrábět tímto způsobem. V takovém stavu by ji neschválil nikdo.

Tato záležitost zpochybňuje celý výrobní proces a kontrolu kvality a já zcela rozumím tomu, proč došlo ze strany brazilských regulátorů k odmítnutí,” uvedl americký biochemik Derek Lowe na svém blogu. Ten zároveň vyzval ruského výrobce, aby se choval jako zodpovědný výrobce léčiv a k problémům se postavil čelem a především transparentně. Dalším problémem, který s vakcínou Sputnik V souvisí, je totiž nedostatek potřebných dokumentů, na nějž si stěžují regulační orgány všude na světě.

Rusové však zareagovali agresivně. Rozhodli se brazilský úřad Anvisa žalovat kvůli pomluvě, a to proto, že Brazilci údajně vakcínu náležitě neotestovali. Podle nich “vědomě šíří falešné a nepřesné informace.

Prohlášení, která jsem si přečetl, nemají nic společného s realitou,” uvedl pro CBS News zástupce ředitele Ústavu Nikolaje Gamaleji, který Sputnik V vyrábí.

Nejde přitom o první konflikt o Sputnik V. Problém s ním mají také Slováci, kteří si koupili dvacet tisíc dávek, ale jejich regulační orgán rovněž uvedl, že dodaná šarže neodpovídá tomu, co bylo o vakcíně deklarováno.

Není vyloučeno ani to, že Rusové deklarovaný technologický postup nezvládají a prakticky tak existuje pouze na papíře. Ve skutečnosti může vakcína replikující se adenoviry obsahovat standardně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments