
Na úrovni Evropské unie se schyluje ke skutečně zásadním věcem, které nelze brát na lehkou váhu. Jak to tak vypadá, začíná pořádně přituhovat a Česká republika bude opět v centru dění.
Bude to všelijak
Jako jedna z mála významných zemí EU totiž stále nepřijala euro, přičemž tlak na přijetí této měny začíná povážlivě stoupat. Neustále o tom hovoří podnikatelské kruhy, kterým by se to hodilo do krámu, ale také prezident, který se ocitl pod vlivem určité části z nich.
Jak špatně to může dopadnout, dokazuje právě teď již schválený systém EU ETS 2, který administrativním úkonem zdraží Čechům vytápění a pohonné hmoty. A už s tím nic neudělají.
Ve stejném vleku událostí by se potom ocitli ve chvíli, kdyby bylo přijato euro. “Zavedení eura má dláždit cestu postupnému zrušení hotovosti a občanské povolenky zase dosažení uhlíkové neutrality,” uvedl jednoznačně ekonom Lukáš Kovanda.
Ten nyní hlasitě varuje nejen před tím, aby Česko přijalo společnou evropskou měnu, ale také předtím, že je na spadnutí projekt takzvaného digitálního eura. To představuje velkou hrozbu, jelikož by pravděpodobně vedlo ke zrušení hotovosti a znamenalo by absolutní kontrolu nad finančními toky, a to nejen těmi velkými, ale i těmi, které činí běžné domácnosti.

Dotlačí vás k tomu
Ekonom vidí hrozbu například v tom, že v zájmu snižování uhlíkové stopy by potom mohly úřady omezovat koupi zboží či služeb, které jsou emisně náročnější. Každý člověk by mohl mít jen určitý limit například na letenky, a pokud by ho překročil, jednoduše by si je za digitální euro již nemohl koupit. A nic by s tím neudělal.
Čtěte také: Placení kartou bude zpoplatněno. Připravte si hotovost, jinak hodně proděláte
“Lidé budou po zrušení hotovosti a nastolení systému digitálního eura v podstatě dotlačeni k tomu, aby nakupovali jen to – a v takovém množství -, co je v souladu s dosažením uhlíkové neutrality k roku 2050,” okomentoval to Lukáš Kovanda.
Foto: Shutterstock