Vypotit se a uzdravit. Ne každý ale přežil. Jak fungovalo saunování irských předků?

Lékařská péče nebyla vždy tak dostupná, jak ji známe z dnešní doby. V minulosti se v Irsku nacházeli doktoři především ve větších městech a jejich péče byla nákladná s nejistým výsledkem. Proto se chudší vesničané ubírali spíše k alternativnějším metodám, například k saunování. Tuto “kůru” ale přežilo málo jedinců.

Léčení horší než samotná nemoc

Dnes by taková metoda léčení byla nepřijatelná, jelikož sauny mají pomáhat k předcházení nemocí, jsou tedy prostředkem prevence. Naopak vstupovat do sauny v případě nemoci se důrazně nedoporučuje. Je to velmi nebezpečné, jelikož by si oslabený organismus chorého člověka s takovým náporem na tělo nemusel poradit.

Irové ale na tato doporučení příliš nedbali a vyznávali drsnější způsob medikace. Potírny, jak se jejich sauny nazývaly, byly obvykle maličké kruhové místnůstky, které měly výšku do dvou metrů. Vstoupit, nebo spíše vplazit se do ní, se dalo pouze malou škvírou vytvořenou při její základech. Po příchodu do potírny byl vstupní otvor ihned utěsněn, takže byla v místnosti úplná tma. Jiný dýchací otvor navíc nebyl k dispozici, komíny v saunách scházely.

Podoba irské sauny v 19. století, tzv. potírna. / Foto: Shutterstock

Saunu mnoho lidí nepřežilo

Irské sauny byly velice intenzivní. Pokud se vstupní průchod důkladně utěsnil a přihlížející lidé patřičně přikládali, byla to mnohdy smrtící kombinace. Zvlášť když se místností linul kouř z pálených rostlin (nejčastěji rašeliny). Tuto léčbu tak přežili pouze nejsilnější jedinci.

Pochopitelně se zprávy o smrtící léčbě rychle rozšířily, a tak potírny nebyly využívány pouze k “léčebným” účelům. Do saun často docházeli velmi nemocní nebo staří jedinci, kteří chtěli své trápení často ukončit. I pro ty byly potírny přístupné a v těchto případech téměř vždy splnily svůj účel.

Na druhou stranu se našli i tací, kteří si krátce před vstupem do potírny vše rozmysleli nebo je po chvíli tato léčba zázračně uzdravila. Samozřejmě můžeme spekulovat o tom, nakolik to bylo způsobeno účinky saunování, nebo naopak tyto lidi dohnal strach. Každopádně si už poté na žádný problém nestěžovali.

I přes těchto pár úspěšně vyléčených pacientů, mají potírny na svědomí naopak mnohem více úmrtí. Není proto divu, že se tyto sauny jako léčebný prostředek do dalších dob neuchytily.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments