
Není to nikdy příjemné, když vám zkrachuje banka. Pravdou ale je, že v poslední době se výrazně zlepšily možnosti, které drobní střadatelé mají. Jejich vklady jsou totiž pojištěny do sta tisíc euro, což dá přibližně 2,5 milionu korun.
Peníze se našly
Pravdou sice je, že tato částka už se mnoho let nenavyšovala a dnes už nepředstavuje zdaleka takové bohatství jako kdysi, protože už si za ní jen těžko koupíte například byt, ovšem reálně se do ní stále velká část klientů tuzemských bank vejde.
Když potom zkrachuje banka, jako se to stalo nedávno v případě Sberbank, vyplácejí se vklady z Garančního systému finančního trhu, jehož součástí je také pojištění vkladů. V případě této původem ruské banky, jež na našem trhu působila velmi úspěšně řadu let, se první lidé dostali k penězům do pár dnů.
Ovšem pozor. Šlo striktně jen o částky do oněch 100 tisíc euro. Vše nad to se řešilo v insolvenčním řízení. Jak se však ukázalo, veškeré prostředky v bance byly, byť nějakou dobu trvalo, než se zlikvidnily. Následovalo pak hned několik kol výzev vůči klientům, aby si peníze vyzvedli.

Peníze tam zůstaly
Jenže co se nestalo. Spousta z nich tam prostředky jednoduše nechala a nepřišli si pro ně. “Často jde o ty, kterým na účtech v padlé finanční instituci zůstalo jen několik korun, kvůli kterým se jim nevyplatí jít do banky. V tomto případě ale může jít také o osoby, které by do Česka pro výplatu náhrady vkladů museli přicestovat z ciziny, což může být nyní komplikované zejména pro např. ukrajinské a ruské občany,” informoval Garanční fond na svých webových stránkách.
Termín pro výplatu vkladů přitom vypršel již 10. března 2025. Kdo by si teď vzpomněl, že si peníze chce vyzvednout, má jednoduše smůlu. A kam tyto peníze nakonec šly? Inu, byly vloženy právě do Garančního fondu, kde budou sloužit pro výplatu dalších zkrachovalých bank, které se dříve či později objeví.
Foto: Shutterstock