
Začínají se naplňovat nepříjemné prognózy, kterými před rokem někteří odborníci varovali před navyšováním daně z nemovitých věcí. Ta vzrostla právě již loni, přičemž z hlediska Ministerstva financí mělo jít o jednorázovou operaci.
Co se to děje?
Jak se ale ukazuje, jakmile se tato skříňka jednou otevře, začne se do ní vesele sahat. Letos se o dani z nemovitostí tolik nemluvilo, což veřejnost uchlácholilo v tom smyslu, že se pravděpodobně navyšovat nebude.
A skutečně, stát ji ponechal v aktuální výši, protože ji ze své strany v loňském roce zvedl na dvojnásobek. Určitá pauza je tak rozhodně namístě, obzvlášť když někteří museli platit třeba i pětinásobek, jelikož obce tehdy zvedly své koeficienty.
Lidé příliš netušily, že obce tuto možnost mají, a ony jí také v minulosti prakticky nevyužívaly. Jenže jak to jednou okusily, zalíbilo se jim to. A jak se zdá, mnohé do toho šláply i letos. “Nevěřil jsem vlastním očím, musím teď platit za barák o dalších pět stovek více,” říká pro server Mix24.cz pan Michal. V jeho obci se totiž navyšoval koeficient, což zvedlo celkové daňové zatížení.

Bude to ještě horší
“Ony některé obce spoléhají na to, že lidé příliš neví, kolik mají vlastně platit, a když jim jednou za rok přijde složenka, tak to prostě neřeší a zaplatí,” popisuje finanční poradce Lukáš Mikšovský. “Dokud to nejsou desetitisícové částky, platí, že to nějak projde.“
Podle odborníků je však právě daň z nemovitých věcí položkou, ze které se do budoucna budou čerpat další velké příjmy do děravého státního rozpočtu. Je tu totiž stále co brát, jelikož oproti západní Evropě je zatížení stále nízké. Tam se platí třeba i procento z hodnoty domu či bytu, což by v dnešních cenách v České republice byly desítky až stovky tisíc korun.
Foto: Shutterstock