
Nějakou dobu už se hovoří o tom, že v případě důchodců za volantem musí přijít nějaké změny, jelikož jich neustále přibývá a řídí ve vyšším a vyšším věku. Někteří to samozřejmě zvládají, ovšem statisticky se ukazuje, že to pravděpodobně bude velký problém.
Máte určité povinnosti
Už dnes nicméně panují určitá pravidla, která důchodce v řízení vozidel omezují. Po dosažení 65 let se totiž musí dostavit na lékařskou prohlídku, aby si řidičský průkaz udrželi. Dále se dostaví v 68 letech a potom každé dva roky.
Teoreticky jsou tedy pod poměrně přísným dohledem, jenže je problém v tom, že u řady lékařů to probíhá jako čistá formalita. Nic moc se nekontroluje, a pokud není nějaké závažné podezření, prostě se to odklepne.
Minimálně společenský tlak však vede k tomu, aby se prohlídky dělaly přísnějším způsobem. Možná budou následovat i nějaká další pravidla a povinnosti pro důchodce.

Lidé na to zapomínají
Už dnes každopádně platí, že u sebe musí vozit potvrzení o zdravotní způsobilosti, což většina z nich nedělá. “Ne, vůbec nevím, kde to mám, jestli mi to vůbec vystavili,” říká 70letý pan Miloš. Také si nebyl vědom toho, že pokud ho zastaví silniční kontrola a on toto potvrzení nepředloží, může dostat nemalou pokutu a navíc u něj může přijít zákaz řízení.
V tomto případě by navíc mělo jít o originální potvrzení, nikoliv nějakou kopii. V tomto ohledu se ovšem chystají určité změny, kdy by se potvrzení ukládala přímo do Centrálního registru řidičů, odkud by byly při kontrole okamžitě přístupné.
Čtěte také: Nová pravidla pro důchodce za volantem 2025. Kdy dostanou definitivní stopku?
Změna však ještě musí projít legislativním procesem, a i když půjde vše dobře, začne platit až v roce 2026. To znamená, že do té doby musíte jezdit s potvrzením o způsobilosti, ať se vám to líbí nebo ne.
Foto: Shutterstock