
Dlouhou dobu platilo, že do učitelského oboru se nikdo příliš nehnal, protože se jednoduše nabízely lepší příležitosti. Dokonce to zacházelo tak daleko, že mnoho lidí za státní peníze učitelství vystudovalo, jenže potom do školství vůbec nenastoupilo a šlo dělat někam do korporátu, kde jim nabídli více peněz, a to třeba jen proto, že uměli anglicky nebo nějaký cizí jazyk.
Dříve to tak nebylo
Jedním z faktorů tohoto jevu je jistě nízká nezaměstnanost v Česku, kdy soukromé firmy mohou schopným lidem nabídnout velmi hezké platy. Jenže na druhé straně to bylo dáno i tím, že učitelé brali zkrátka málo. Dlouho to bylo pod průměrem celostátní mzdy, takže být učitelkou či učitelem třeba v Praze bylo víceméně za trest. Tedy z finančního hlediska.
Jenže doba se posunula a dlouhodobé vylepšování podmínek platů učitelek v České republice nese velké ovoce. Svým způsobem se tu projevuje i složené úročení, takže když jim bylo několik let přidáváno 10 % a někdy i více, postupem času se to nasčítalo.
Zajímá vás, kolik berou teď? Opravdu to není málo. Už učitelé na základních školách si v průměru přijdou na 52 511 korun, jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Na středních školách mají učitelé už 55 195 Kč a na vyšších odborných školách potom 56 816 Kč.
Špatně se nakonec nemají ani učitelky v mateřských školách, kde berou 41 616 korun. Nejhůře jsou na tom nepedagogičtí pracovníci ve školách, byť i jejich situace se zlepšuje a dnes už si v průměru vydělají téměř třicet tisíc korun měsíčně v průměru.

Nepřehnalo se to už náhodou?
Průměrná mzda učitelů jako celku přesáhla již 50 tisíc korun, a to v celostátním průměru. Platí tedy, že učitelky dnes mají vyšší než průměrný plat, přičemž tento rozdíl se neustále zvyšuje.
“To jsem vůbec nevěděla, že mají tolik. Mám pocit, že už se to přehnalo a stát by měl zase začít šetřit. Vždyť oni nemají ani pracovní dobu jako běžný člověk a potom ještě všechny ty prázdniny k tomu,” říká paní Hedvika z Nymburka.
Čtěte také: Důchodci od 1. května 2025 nemusí platit poplatky za televizi. Je třeba ale udělat důležitý krok
Jde o zajímavý nárůst platů, kdy ještě v roce 2015 byl průměrný plat učitelů 27 809 Kč. Dnes už je téměř dvojnásobný. Nezdá se přitom, že by se měl nárůst nějak omezovat, přičemž teď platí, že se bude růst z vyšší základny.
Foto: Freepik
Velmi zavádějící článek. Zkuste se zeptat řadového učitele kolik bere. To samé lékaři. Všude se píše, že lékaři berou 100000 Kč,ani to není pravda. Realita je opravdu vzdálená těmto zřejmě na zakázku objednanym článkům s cílem vyvolat závist k těmto profesím. Opravdu nevím o co redaktorům jde.
To je ale blábol. Jako učitelka v MŠ s 15 letou praxí mám průměrně 33 000 hrubého. Ono se přidává 10% , ale do tarifu jen nějaké 3%. A z toho, co by mělo jít do odměn se platí nepedagogický personál, protože by to jinak za ty peníze nikdo nedělal. Tak alespoň nelžete veřejnosti a ověřujte nejdříve fakta. Jinak si bude někdo skutečně myslet, že se v MŠ bere 41tis.