
Pokud jste se pozastavovali nad tím, jakým způsobem v loňském roce vzrostla daň z nemovitých věcí, tak vězte, že šlo s nejvyšší pravděpodobností pouze o začátek. V tomto ohledu má totiž Česká republika vůči ostatním zemím co dohánět a pravděpodobně tak bude činit.
Není to vůbec dobré
Možná už jste si také všimli, že za posledních pětatřicet let nového režimu se daňové zatížení neustále zvyšuje. Stát už teď ale víceméně vyčerpal klasické daně v podobě daní z příjmů nebo přidané hodnoty. Ty už jsou na velmi nadprůměrných hodnotách a jejich další navyšování by mohlo ohrozit ekonomický růst, případně by vedlo k tomu, že by lidé daně přestali platit.
Jenže navzdory neustálému navyšování tu máme rekordní schodky a nově také nebývalý závazek dávat 5 % HDP na obranu. To přitom není pět procent rozpočtu. Na roční výdaje státu to vychází na necelých 20 %, což je gigantické číslo.
Takže kde na to brát? Podle některých odborníků je doslova na spadnutí zavedení majetkových daní, případně rapidní navýšení daně z nemovitosti. Ostatně, už se o tom hovořilo v minulých letech, kdy například investiční bankéř Ondřej Jonáš navrhoval daň z nemovitostí navýšit deseti až dvacetinásobně. Takový prostor tu máme na to, abychom se dostali na úroveň například Francie, Švýcarska nebo Spojených států amerických.
“Třeba ve Francii je daň asi desetkrát vyšší než u nás a tam bych se někam sunul,” nechal se slyšet expert na nemovitosti Libor Ostatek. Ten dal i příklad vlastní nemovitosti, za kterou platí daň ve výši 3200 Kč. Klidně by dle svých slov platil ale i 30 tisíc korun, pakliže by to vyřešilo problém s bydlením v České republice.

Co se bude dít?
Teď už ale nejde ani tak o to řešit trh s bydlením, ale právě o to, aby stát získal větší množství peněz na své výdaje. A to nikdy není dobrá motivace, jelikož to vede akorát ke stále většímu zdaňování. Dnes je v západních zemích standardem majetková daň ve výši 1 %, případně obdobně vysoká daň z nemovitých věcí, které u většiny lidí tvoří středobod majetku. Jenže už se mluví o tom, že by se toto číslo mohlo navyšovat. Proč by to nemohly být rovnou tři nebo čtyři procenta?
Problém je také v tom, že dnes mají nemovitosti obrovskou hodnotu. V Praze nejsou výjimkou byty s hodnotou 20 milionů korun. Z toho je jedno procento 200 tisíc. V případě rodinných domů je to ještě více.
Česká republika jistě začne na nižších hodnotách, ale pravděpodobně se zavedení této nepříjemnosti nevyhneme. A pokud si říkáte, že v takovém případě se svým majetkem odejdete, potom je na pořadu dne otázka, kam by to tak mělo být? Vzhledem k tomu, že se to všude vyvíjí dosti podobně.
Foto: Shutterstock