Automechanici se smějí zimním mýtům, které kolují mezi českými řidiči

Každý se s nimi již někdy setkal. Běžná doporučení “ze života”, která kolují mezi řidiči. Zahřívání motoru před jízdou, domácí směs do ostřikovačů a méně sjeté pneumatiky patří na hnací nápravu. Ty a mnohé jiné, které každý s řidičákem už alespoň jednou slyšel. Mají ale podobné rady svá opodstatnění a co je na nich pravdy? Ptali jsme se automechaniků a dali nám překvapivé odpovědi.

Klimatizace je potřeba pouze v zimě

Mnoho řidičů vám bude tvrdit, že klimatizace má své opodstatnění pouze v zimě. To je ale pravda pouze na půl. Klimatizace nesmí být v zimě opomíjena. Pro správnou funkci systému je nezbytné i v zimě čas od času klimatizaci zapnout. Klimatizace pomáhá k rychlému odmlžení skel, což zvyšuje bezpečnost jízdy. Navíc je nutné na dlouho nepřerušit cirkulaci oleje spolu s chladivem, které mají konzervační a těsnící vlastnosti.

Lepší pneumatiky na přední kola

Zimní pneumatiky v chladných obdobích jsou nejen vhodné, ale také zákonem povinné. Kvalita pneumatik má zásadní vliv na brzdnou dráhu a trakci vozidla. Velká část řidičů volí na přední kola pneumatiky v lepším stavu. Ovšem není nikde zdokumentováno, že toto řešení má zásadní vliv na ovladatelnost celého vozu. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že je mnohem bezpečnější volbou dát lepší pneu na zadní nápravu. Údajně je mnohem jednoduší zvládnout nedotáčivost, tedy ztrátu přilnavosti na předku, než nečekanou přetáčivost.

Foto: Shutterstock

Před jízdou zahřejte motor

Asi nejznámější ze všech mýtů. A také mu nejvíce lidí věří. Lidé v zimě prostě nastartují auto a čekají i několik minut než vyrazí do světa. Dle mechaniků ale podobné zahřívání nemá žádný význam. Navíc, pokud to nevíte, můžete dostat pokutu za zbytečné ponechání motoru v chodu (zákon o pozemních komunikacích). Zahřívat motor není nutné ani u starších vozů. Argument ohledně zahřátí oleje na optimální teplotu zde neuspěje. Olej se daleko lépe zahřeje při nízkých otáčkách během jízdy. Během mrazivých zim je sice lepší chvilinku nechat motor běžet, aby se dostal do všech nutných míst, nicméně tato operace zabere spíše vyšší jednotky vteřin.

Foto: Shutterstock, zdroj: Statefarm, Stouffvillehyundai, Rockfordmutual

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

12 názorů k článku “Automechanici se smějí zimním mýtům, které kolují mezi českými řidiči

  1. No jasně, určitě pojedu v zimě se zamrzlým a stále se mlžícím oknem ve vymrzlém autě. Po ničem jiném netoužím. A ještě si do toho pustím klimatizaci na -20°C, abych si to okno odmlžil… No tvl, tyhle články fakt žeru 😀 . Samozřejmě si auto nastartuju a než se ohřeje a začne topit, tak se v klidu najím a pak vyrazím s pěkně vyhřátým autem, ve kterém se tak následně nemusím bůhví jak dlouho klepat zimou jak drahej pes.

  2. Autor článku, kerý si plete zimu a léto je pro úvahy o klimatizaci je naprosto věrohodný a kompetentí. Paráda

  3. Ahoj, zákon (zákon o pozemních komunikacích) tj zákon 13/1997 nic o ponechání motoru v chodu neříká. Myslíte jistě zákona 361/2001 Sb. ” o provozu na pozemních komunikacích”. Trochu profesionality, co?

  4. “Zimní pneumatiky v chladných obdobích jsou nejen vhodné, ale také zákonem povinné.” Vždyť toto tvrzení je naprostý právní blud. Příště doporučuji citovat z příslušného právního předpisu.

  5. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že je mnohem bezpečnější volbou dát lepší pneu na zadní nápravu. Údajně je mnohem jednoduší zvládnout nedotáčivost, tedy ztrátu přilnavosti na předku, než nečekanou přetáčivost.
    Co to je za blbost někoho akorát zabijete.
    S horší pneu vepředu jezdit zimu? S horší pneu vpředu dostanete tu nedotáčivost a tradáá ven ze silnice a další věc hlavní brzdný účinek je na předních kolech !! přední kola brzdí více než zadní a to třeba 30 až 40% rozdíl. Takže potřebujete lepší vzorek ve předu, aby jste vozidlo zastavili.

    Další věc automobil je vozidlo dvoustopé.
    Logicky přední kolo odvádí vodu, břečku více než zadní, které se vleče už ve vytlačené stopě.

    Poslední věc přední kola ovládají vozidlo tak je snad všem jasné, že si na ovládací nápravu nenamontujete horší pneu než na nápravu vlečnou. Teda jestli nemáte na zimu kombajn nebo vysokozdvižný vozík 😀

    Nechám pozdravovat odborníky. Automechanik a rally driver

  6. Mnoho řidičů vám bude tvrdit, že klimatizace má své opodstatnění pouze v zimě. Co je to za nesmysl ? Takže se v létě v autě radši upeču, když v létě nemá klimatizace své opodstatnění ? Pane redaktore to myslíte vážně ?

  7. Mnoho řidičů vám bude tvrdit, že klimatizace má své opodstatnění pouze v zimě. Pane redaktore této větě snad nemůžete věřit ani vy.
    V kontextu článku a logicky bych napsal /Mnoho řidičů vám bude tvrdit, že klimatizace má své opodstatnění pouze v létě/ a pak by vše dávalo smysl,
    protože si každý myslí, že se klimatizace má zapínat jenom v létě, ale samozřejmě se má zapínat i v zimě.

  8. cituji: “Klimatizace je potřeba pouze v ziměMnoho řidičů vám bude tvrdit, že klimatizace má své opodstatnění pouze v zimě. To je ale pravda pouze na půl. Klimatizace nesmí být v zimě opomíjena.”….
    Twl kdo to psal???
    Neumíte si ty blbosti aspoňpo sobě přečíst, když za to berete peníze???
    Krom tendenčních nesmyslů a vyhrožování pokutama, byste mohli ještě doporučit dva svetry, jako vemena od kormidla…

  9. Automechanici se smějí vždycky. Autíčkáři jako handlíři měli ručičky vždycky dozadu, a jen se na normání práci tlemili

  10. To je těžké říct zda to co píšou v článku je pravda nebo ne.Každý má totiž svou pravdu!!!!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *