Blatný končí s ostudou, neschopný je i podle Babiše. Nepište slohovky, proč to nejde, obořil se na něj premiér

Premiér Andrej Babiš si připravuje půdu pro odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného, který se ukázal být neschopným zvládat koronavirovou epidemii. To už v dopisech přiznává i sám Babiš. Zároveň je tento způsob komunikace na vládní úrovni velmi nečekaný. Vytýkací dopisy totiž obvykle adresuje zaměstnavatel svému zaměstnanci, s nímž je nespokojený. Premiér tak zjevně svého ministra vnímá.

Andrej Babiš je podle zákulisních informací rozčilen především tím, jakým způsobem ministr Blatný přistupuje k nejrůznějším návrhům expertů, případně přebírání způsobů, které fungují v jiných zemích. Blatný v takových chvílích většinou zareaguje tím, že něco takového není možné. Naposledy se to ukázalo ve snaze expertní skupiny Petra Smejkala prosadit delší interval mezi oběma dávkami vakcíny, který by prokazatelně zachránil více lidí. Ministr to však odmítl a nechává se už celé týdny přesvědčovat.

Snažíte se opravdu přispět k řešení situace ze všech sil i Vy z funkce ministra zdravotnictví?” ptá se proto Andrej Babiš svého ministra nezvykle přísným tónem, z nějž je možné vycítit obvinění, že tomu tak není. Jde o citaci z posledního vytýkacího dopisu, který už je přinejmenším čtvrtým v řadě. Upozornil na něj Deník N. Jan Blatný už před pár dny uvedl, že premiérovi na tyto dopisy odpovídá a nepovažuje je za vytýkací. Na to zřejmě reaguje další pasáž z nového dopisu: “Očekávám od Vás jasnou a stručnou odpověď hodnou ministra zdravotnictví ČR a lékaře, nikoli další slohové cvičení, co nejde a proč to nejde.” V dopise jde také o to, proč ministerstvo zdravotnictví klade překážky léčbě experimentálním lékem bamlanivimab, který Babiš pro Českou republiku za velkého mediálního haló získal.

Zdá se, že Jan Blatný propásl příležitost skončit v křesle ministra zdravotnictví jakž takž důstojně. On sám dosud jakákoliv pochybení odmítá a není schopen sebereflexe. Přitom většina vědecké obce tvrdí, že není dobrým ministrem. Z toho ho osočuje i prezident České lékařské komory Milan Kubek, do jehož stavu přitom Blatný jako lékař spadá. Ministr si dokázal znepřátelit i svého dlouhodobého zastánce, epidemiologa Petra Smejkala. Ten ho dlouho podporoval a tvrdil, že není vhodná dobra pro přepřahání. Jakmile však začal Babiš Smejkalovi naslouchat více než pomalému a nerozhodnému Blatnému, začal mu ministr závidět a sabotovat jeho návrhy se slovy, že ministrem je on a bude proto rozhodovat podle sebe.

Už je naprosto jasné, že Andrej Babiš ministra zdravotnictví nemůže vystát a vychutná si jeho odvolání. Za jistě hlasitého přizvukování prezidenta Miloše Zemana na něj svalí vinu za to, proč je na tom Česká republika tak špatně z hlediska koronavirových čísel, proč se tak pomalu očkuje i proč nejsou aplikovány ve světě využívané medicínské postupy. Bude to nespravedlivé, ale jen trochu. Jan Blatný totiž skutečně napáchal více škody než užitku.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments