V České republice aktuálně probíhá něco velmi špatného. A je potřeba to začít okamžitě řešit. Aktuálně je totiž obrovským způsobem nabourávána důvěra v českou měnu a úspory v ní. Ty totiž rychlým tempem ztrácejí na hodnotě. Inflace je už druhým rokem nad patnácti procenty, a přestože pomalu klesá, stále hrozí, že bude velmi vysoká i v příštích letech.
Tohle vůbec nefunguje
Reálně to neznamená jen to, že se lidem zdražují nákupy, což je samo o sobě velmi nepříjemné. Ovšem likvidují se jim de facto také úspory. Ty jsou sice vyjádřeny stále stejným číslem na bankovním kontě, ovšem postupně si za ně koupíte méně a méně. Pokud máme roční inflaci 15 %, pak to znamená, že milion na začátku roku má na jeho konci hodnotu už pouhých 850 tisíc. A pokud máme takové roky dva za sebou, je z toho rázem jen 700 tisíc. A co teprve tři, čtyři nebo pět takových let.
V současné době je zaděláno na velký průšvih v tom smyslu, že se nám tu inflační očekávání usadí a budeme tu tento fenomén mít v podstatě natrvalo, jako třeba v Turecku, kde dochází k obrovskému znehodnocování úspory i měny jako takové.
Dnes už je naprosto jasné, že Česká národní banka v loňském roce selhala, když přestala navyšovat úrokové sazby v momentě, kdy inflace zdaleka nebyla pod kontrolou. Není stále a ČNB přitom se zvyšováním nadále váhá. Nadějně rozjetý boj s inflací proto zabrzdila a Česko se tak stále objevuje na špici zemí s nejvyšší mírou zdražování. To je znepokojivé.

Přijdou změny
V současném modelu máme reálnou úrokovou sazbu někde u minus osmi procent. To znamená jediné, lidem jsou likvidovány úspory. Naopak jsou preferování dlužníci, jakkoliv se to může zdát zvláštní. Ale v této situaci je úrok ve výši 6 %, který můžete získat na hypotéku, skutečně za hubičku. Protože inflaci máme na 15 %. Pokud by platily základní ekonomické poučky, musel by být úrok alespoň stejný, ne-li vyšší než inflace.
Bohužel to neznamená nic jiného, než že tradičně spořiví Češi tratí. Kdo si celý život šetřil, musí teď se smutkem sledovat, jak mu mizí reálná hodnota jeho úspor, protože ČNB nekoná. Nemá tak šanci získat na spořicím účtu či termínovaném vkladu adekvátní úrok, ale dostane jen něco kolem 5 %.
Do budoucna by to mohlo zadělat na velký problém. Oproti západním zemím byla česká společnost velmi spořivá, což jí pomáhalo v těžkých časech. Ale už vidíme změnu trendu. Lidé raději utrácejí, protože za rok by si za své peníze koupili podstatně méně.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Shutterstock